Macron: Nemecká hospodárska politika poškodzuje eurozónu

Macron, Rusko, zasahovanie

Emmanuel Macron, (zdroj: TASR/AP Photo/Christophe Ena)

„Ekonomická sila (Nemecka) v súčasnej podobe nie je akceptovateľná“, vyhlásil Emmanuel Macron v rozhovore pre nemeckú Funke Media Group.

Nemecko si udržiava už niekoľko rokov v obchode s ostatnými členmi eurozóny silný prebytok – v roku 2016 to bolo podľa Federálneho štatistického úradu 150 miliárd eur, celkový obchodný prebytok bol až 252,9 miliardy eur.

Európska komisia vyzývala Berlín na kroky, ktoré by stav korigovali: zvýšenie domácej spotreby, alebo verejných investícií. Minister financií Wolfgang Schäuble to však odmietol, za prioritu označil splácanie dlhu.

Práve na tento prebytok poukázal Emmanuel Macron, ktorý má podľa prieskumov najväčšiu šancu stať sa budúcim prezidentom. „Nie je to dobré pre ich ekonomiku, ani pre eurozónu. Musí nastať vyrovnanie.“

Centrista Macron

Na rozdiel od viacerých iných kandidátov, centrista Macron nesľuboval žiadne výrazné zmeny vo fungovaní eurozóny.

Podporuje dodržiavanie Paktu stability a rastu (podobne ako kandidát konzervatívcov F. Fillon), a zatiaľ čo hovorí o potrebe dobudovania inštitucionálnej architektúry eurozóny, jeho návrhy nie sú tak hlboké, ako plán oficiálneho kandidáta socialistov, Benoita Hamona.

Podporuje fiškálnu a sociálnu harmonizáciu, no len na úrovni stanovenia spoločných minimálnych štandardov v sociálnej oblasti. Hamon žiada schválenie spoločného daňového základu a sadzb v krajinách eurozóny, a jednotnú minimálnu mzdu v celej EÚ.

FR volby EU

Pár dní do volieb

Francúzi pôjdu k urnám už túto nedeľu. Podľa prieskumov by mal do druhého kola postúpiť Emmanuel Macron a kandidátka Národného frontu Marine Le Pen.

V druhom kole, ktoré sa uskutoční o niekoľko týždňov, hovoria prieskumy jednoznačne v prospech Macrona.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/francuzske-volby-extremna-pravica-lavica-maju-k-sebe-blizko-infografika/

Veľa voličov však ostáva nerozhodnutých. Tí môžu zamiešať výsledkami už túto nedeľu. V druhom kole zas zaváži, koho podporia neúspešní kandidáti. Macron pochádza z prostredia Socialistickej strany, no vystupuje ako nezávislý kandidát, s centristickou platformou.

V druhom kole môže asi počítať s podporou stredového krídla socialistov – viacerí sa k Macronovi pridali už teraz, a opustili oficiálneho kandidáta strany Benoita Hamona.

Otázne je, či by dokázal prilákať jeho ľavicových podporovateľov, a voličov Jean-Luc Mélenchona.