Macron prvýkrát navštívil Poľsko: Pomoc s prechodom od uhlia spojil s právny štátom

Francúzsky prezident Emanuel Macron počas príhovoru na univerzite v Krakove. [EPA-EFE/Jacek Bednarczyk]

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vystúpil s príhovorom na Jagiellonskej univerzite v Krakove. Rozprával o spoločnej histórii európskych štátov, ich identite, klimatických zmenách či o obrannej politike Únie.

Podľa očakávaní hovoril Macron aj o problémoch Poľska v otázkach právneho štátu. Kontroverzné reformy súdnictva vzbudzujú obavy vo Francúzsku aj v ostatných členských štátoch.

Poľské reformy v oblasti justície dostali poľskú pravicovú vládu strany Právo a spravodlivosť do kolízie s Bruselom, ktorý ich obviňuje z porušovania zásad právneho štátu.

Súdny dvor EÚ nedávno konštatoval, že sporné ustanovenia porušujú zásadu neodvolateľnosti sudcov i zásadu nezávislosti súdnictva. Z pohľadu EÚ sú problematické sú ale aj aj ďalšie zásady do súdnictva.

Podľa Macrona by žiaden štát nemal zasahovať do záležitostí druhých štátov, reformy súdnictva v Poľsku sa však podľa neho dotýkajú aj Francúzov a ostatných členských štátov Únie. Je tak podľa neho povinnosťou EÚ brániť zásady zakotvené v európskych zmluvách.

V Poľsku sa zároveň blíži dôležitá udalosť – májové prezidentské voľby, ktoré zatiaľ podľa posledných prieskumov najviac prajú vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS). Strana je označovaná aj ako sociálne konzervatívna a populistická a v poľskom Sejme má od minuloročných volieb v parlamente väčšinu. Práve posledné voľby ukázali, ako je Poľsko silno rozdelené. S najvyššou účasťou od roku 1989 prišlo k urnám v posledných voľbách niečo nad 61 percent voličov.

Poľská reforma súdnictva je podľa súdneho dvoru v rozpore s európskym právom

Opatrenie znižujúce dôchodkový vek sudcov v Poľsku je podľa Súdneho dvoru Európskej únie v rozpore s európskym právom. Varšava musí reformu súdnictva upraviť alebo riskovať sankcie Bruselu.

Francúzsky prezident apeloval na minulosť

Macron sa počas svojej prvej návštevy Poľska dotkol aj citlivej témy druhej svetovej vojny. Poľsko označil za jej obeť. Zároveň však Poliakov varoval, aby reflektovali vlastnú históriu a  povedal, že nerozumie snahe poľských lídrov prepísať udalosti roku 1989.

„Nebudeme budovať Európu na základe zabúdania na minulosť. Nemôže dovoliť, aby bola história falšovaná, bez ohľadu na to, ktorá strana v danej krajine vládne. Musíme budovať spoločnú európsku pamäť,“ povedal francúzsky prezident.

Únia by sa mala podľa Macrona sústrediť na ochranu hraníc a vzťahy s jej blízkymi susedmi. „Potrebujeme prehodnotiť hranice Európy a postoj voči našim susedom,“ povedal Macron. Pokiaľ sa EÚ nebude tváriť, že niektoré štáty sú jej perifériou, Európa sa stane silnejšou, dodal.

Útlm uhlia a právny štát

Na návšteve krakovskej univerzity sa dotkol aj horúcich tém klímy a energetiky, v rámci ktorých krajiny spolupracujú. Macron trvá na tom, že Únia musí finančne pomôcť Poľsku, aby prestala dotovať výrobu energie z uhlia. Ak má však Poľsko záujem o financovanie v tejto oblasti, musí podľa Macrona rešpektovať hodnoty a pravidlá Únie. Francúzi zároveň prejavili záujem o rozvoj jadrových elektrárni na poľskom území. Obidve krajiny podporili plány na zavedenie uhlíkovej dane v EÚ zameranej na ochranu uhlíkovo náročných odvetví.

Témou bola aj oblasť vojenskej spolupráce. Poľsko preferuje zostať v oblasti vojenskej spolupráce naďalej napojené na USA a nie je ochotné meniť vzťahy s Washingtonom. Postoj krajiny potvrdzuje aj nedávna akvizícia stíhačiek F-35 vyrábaných v USA.

V tejto otázke sa Poľsko s Francúzmi rozchádza. Macron chce v rámci Únie budovať väčšiu obrannú spoluprácu a spoliehať sa na vlastné európske obranné priemyselné odvetvia. Počas Macronovej návštevy Poľsko oznámilo, že sa zapojilo do projektu European Main Battle Tank, ktoré už realizovalo Nemecko a Francúzsko bez nich.