Macron sa doma otvára pravici, v Berlíne presviedča Merkelovú

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron vstupuje do Elyzejského paláca. FOTO-ELYSEE.FR

Len v nedeľu bol inaugurovaný za prezidenta, už v pondelok sa stretne s Angelou Merkelovou.

Nový francúzsky prezident Emmanuel Macron má od prvého dňa vo funkcii nabitý program. V pondelok 15. mája riešil domácu a rovno aj zahraničnú politiku. Za premiéra vymenoval Edouarda Philippa, pravicového poslanca a bývalú oporu prezidentského kandidáta Alaina Juppého. A podvečer odcestoval do Berlína na stretnutie s nemeckou kancelárkou.

A budúci týždeň čaká summit NATO, na ktorom bude rokovať aj s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Nový premiér ako návnada na pravičiarov

Nový francúzsky premiér je poslancom stredopravých republikánov, ktorý má bližšie k stredu ako k pravici. Nominácia 46-ročného Edouarda Philippa je predvolebným ťahom.

Pred júnovými parlamentnými voľbami sa prezident Macron snaží prilákať ku kandidátke svojho hnutia Republika vpred pravicových voličov. Zároveň vytvára priestor pre koalíciu s umiernenými republikánmi v budúcom Národnom zhromaždení.

Édouard Philippe

Philippe pracoval v tíme expremiéra Alaina Juppého, ktorý sa v primárkach uchádzal o prezidentskú nomináciu republikánov. V primárkach ho porazil François Fillon, ktorého Philippe podporoval až do vypuknutia aféry okolo zamestnávania jeho manželky v parlamente.

Philippe vyštudoval rovnaké elitné francúzske školy ako Macron, Sciences Po a ENA.

O poslancovi a zároveň starostovi prístavného mesta Le Havre sa špekulovalo už dlhšie. Jeho vymenovaním sa nenaplnili očakávania, že prvou Macronovou premiérkou bude žena. Philippea však v Matignonskom paláci môže už o mesiac nahradiť iný premiér. Bude to závisieť od väčšiny, ktorá vznikne po parlamentných voľbách.

Opatrné privítanie v Berlíne

Macronova prvá zahraničná cesta smerovala do Berlína.

Predpokladá sa, že tam bude presadzovať reformu eurozóny – zriadenie osobitného rozpočtu, ku ktorému by mali prístup krajiny s podobnými sociálnymi štandardami a ktorý bude spravovať európsky minister financií.

Macron a Merkelová však nemôžu mať odlišnejšiu optiku. Kým on má silný mandát na presadzovanie „hĺbkovej reformy Únie“ a preberá krajinu s historicky vysokým verejným dlhom (97 percent HDP) a nadmerným rozpočtovým schodkom (3,4 percenta), ona sa pripravuje na septembrové parlamentné voľby s prebytkom v štátnom rozpočte vďaka prísnej politike šetrenia.

Titulka Der Spiegel

Titulka Der Spiegel

Pochopenie pre nového partnera na druhej strane Rýnu už vyjadril šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel (SPD), keď povedal, že „Nemecko musí skoncovať s finančnou ortodoxnosťou“. Dokonca aj minister financií Wolfgang Schäuble je otvorený vzniku európskej verzie Medzinárodného menového fondu, ktorý by pomáhal krajinám v kríze a zároveň vynucoval rozpočtové pravidlá.

Nemci však Francúza neprivítajú s nadšením. Vyjadril to aj týždenník Der Spiegel, ktorý na titulku píše o „drahom priateľovi“, ktorý „zachraňuje Európu a Nemecko má platiť.“

„Je vylúčené, aby sme hodili cez palubu našu rozpočtovú ortodoxnosť,“ cituje francúzsky denník Les Echos nemenovaného nemeckého úradníka.

S Trumpom na summite NATO

Budúci týždeň bude mať Macron v Bruseli „dlhý pracovný obed“ s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Obaja lídri sa 25. mája v belgickej metropole zúčastnia na summite Severoatlantickej aliancie.

Macron a Trump by v rámci svojho prvého stretnutia mali porovnať svoje názory na sériu otázok, uviedla dnes belgická televízna stanica RTBF.

S odkazom na zdroj z prostredia americkej administratívy RTBF konštatovala, že telefonický rozhovor medzi dvoma „najčerstvejšími lídrami“ na medzinárodnej scéne prebehol v poriadku a aj keď nezdieľajú rovnaké názory v niektorých témach, „obaja sú outsidermi, ktorí prekračujú tradičné politické prekážk“.

Nemenovaný člen americkej administratívy pre európske médiá označil ako prehnané fámy o tom, že pred francúzskymi prezidentskými voľbami Trump preferoval skôr Marine Le Penovú než Macrona. Išlo údajne o nedorozumenie založené na jednom Trumpovom stanovisku cez Twitter v spojitosti s otázkou hraníc a tiež s januárovou návštevou šéfky Národného frontu v budove Trump Tower v New Yorku.

Počas svojej predvolebnej kampane v New Yorku sa však Le Penová nestretla ani s Trumpom, ani so žiadnym členom americkej administratívy.