Macron sa spája s európskymi liberálmi, partnera má aj v Maďarsku

Macronovi európski spojenci na mítingu v Štrasburgu. [Twitter Nathalie Loiseau]

Strana francúzskeho prezidenta našla pred eurovoľbami spojencov v západnej, južnej aj východnej časti Európskej únie. Víťazstvo doma nemá isté.

Politická rodina európskych liberálov (ALDE) a francúzska národná aliancia pod vedením prezidenta Emmanuela Macrona sa dohodli na pláne spojiť svoje sily v Európskom parlamente po voľbách do zákonodarného zboru EÚ, ktoré sa uskutočnia od 23. do 26. mája.

Podľa nedeľňajšej (12. mája) správy tlačovej agentúry DPA to potvrdila nemecká liberálna Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá je súčasťou ALDE.

Vo Francúzsku bude strana francúzskeho prezidenta

Macronovi spojenci

Táto parlamentná politická skupina má ambície stať sa novou vplyvnou silou v legislatívnom útvare EÚ a ukončiť súčasnú „de facto“ koalíciu medzi konzervatívcami z Európskej ľudovej strany (EPP) a sociálnymi demokratmi (S&D).

Podľa DPA by parlamentná skupina ALDE a „macronovcov“ mala spájať široké spektrum ideológií, keďže Macronova politická aliancia pod názvom Renesancia zahŕňa okrem jeho strany Republika v pohybe (LREM) aj stranu umiernených demokratov (MoDem) a menšie konzervatívnejšie stredopravé hnutie Agir, ktoré tvoria odídenci z pravicových Republikánov.

The Capitals: Macronovo hnutie pred eurovoľbami silnie

The Capitals prináša denný prehľad správ z európskych metropol.

FDP potvrdila, že Renesancia a Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE) sa dohodli na svojom cieli už v sobotu (11. mája), pričom dali najavo, že zostávajú otvorené pre ďalších členov, ktorí by sa chceli pridať do novovznikajúcej parlamentnej frakcie.

Podľa nemeckých liberálov s takýmto plánom spolupráce po eurovoľbách okrem FDP a spojencov z Renesancie súhlasili aj politické strany Ciudadanos (Občania) zo Španielska, Momentum z Maďarska, Reformné hnutie (MR) belgického premiéra Charlesa Michela, NEOS z Rakúska a holandské liberálne strany z vládnej koalície Strana za slobodu a demokraciu (VVD) a D66.

Doterajšie opakované predvolebné prieskumy naznačujú, že európski liberáli by v budúcom europarlamente získali tretie miesto podľa počtu kresiel – okolo 76 mandátov v 705-člennom zbore -, v týchto prieskumoch však nebolo zaevidované možné spojenectvo s Macronovým hnutím, keď LREM sa uvádzalo v kategórii „ostatní“.

Boj o prvé miesto

Dva týždne pred samotným hlasovaním sa v pondelok (13. mája) vo Francúzsku začína oficiálna kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu. Prieskumy verejnej mienky predpovedajú zatiaľ vyrovnaný súboj o prvenstvo: vládnu stranu Republika v pohybe (LREM) a krajne pravicové Národné združenie (RN) podporuje totiž po 22 percent opýtaných.

Voľby do europarlamentu sa vo Francúzsku budú konať 26. mája, pripomína denník Le Figaro.

Macron chce z klímy urobiť prioritu eurovolieb, na summite presviedčal lídrov

Francúzsky prezident a jeho strana žiadajú klimatickú neutralitu v roku 2050 a bilión eur na environmentálne opatrenia v najbližších piatich rokoch.

Ako informovali francúzske médiá, súčasťou kampane budú aj televízne debaty či vysielanie reklamných spotov v televízii. Očakáva sa, že kandidáti do europarlamentu a ich strany budú veľmi aktívne aj na sociálnych sieťach.

Náklady na kampaň si politické strany platia z vlastných zdrojov. Nárok na ich preplatenie zo štátnych prostriedkov budú mať len tie strany, ktoré získajú viac ako tri percentná hlasov.

Predvolebná kampaň sa vo Francúzsku a časti jeho zámorských území skončí 25. mája o polnoci. V zámorských územiach – na ostrovoch Guadeloupe, Martinik, Guyana, Svätý Bartolomej, Svätý Martin, Saint-Pierre a Miquelon a vo Francúzskej Polynézii – sa predvolebná agitácia vzhľadom na časový posun skončí v piatok 24. mája. V týchto oblastiach sa v eurovoľbách bude hlasovať 25. mája.

Právo voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu má 46,9 milióna voličov, z ktorých 1,3 milióna žije mimo územia Francúzska.

Macron chce s Čaputovou reformovať Európsku úniu

Francúzsky líder píše víťazke slovenských prezidentských volieb v kontexte rozbiehajúcej sa kampane pred eurovoľbami. Nádeje do nej vkladajú aj európski liberáli a zelení.