Macronova nová vláda: financie zveril pravičiarom, obranu eurofederalistke

Sylvie Goulard, Emmanuel Macron

Prezident a nová ministerka obrany. FOTO-TWITTER SG

Jedenásť žien, jedenásť mužov. Predstavitelia občianskej spoločnosti aj politici. Centristi, republikáni i socialisti. Politici blízki Emmanuelovi Macronovi.

Nový francúzsky prezident vymenoval v stredu 17. mája svoju prvú vládu. Jej zloženie vypovedá o prezidentovi pevne zahniezdenom v strede politického spektra. Po vymenovaní pravicového premiéra tak Macron pokračuje v otváraní sa smerom doprava aj doľava.

Prvou funkciou novej francúzskej vlády je vyhrať júnové parlamentné voľby. Bez väčšiny v parlamente totiž Macron svoje reformy nepresadí. Pestrofarebná vláda pomôže Macronovým kandidátom prilákať voličov zo všetkých strán politického spektra.

Diplomacii šéfuje Hollandeov minister

Macron sa možno dištancoval od bývalého prezidenta Françoisa Hollandea, nedištancoval sa však od jeho zahraničnej politiky. A stavil na skúsených politikov.

Novým šéfom francúzskej diplomacie je Jean-Yves Le Drian, Hollandeov minister obrany. Jeho presný titul znie „štátny minister pre európske a zahraničné záležitosti“.

Socialista Le Drian je matadorom francúzskej politiky. Už na začiatku 90. rokov sedel vo vláde prezidenta Françoisa Mitteranda. Za Hollandovej éry riadil stiahnutie francúzskych vojakov z Afganistanu aj úspešnú protiteroristickú operáciu v Mali.

V európskych záležitostiach bude Le Drianovi sekundovať ministerka Marielle de Sarnezová. Europoslankyňa zvolená za centristické hnutie MoDem je podľa týždenníka Le Point špecialistkou na vzťahy s Čínou, študentský program Erazmus a na ochranu mladistvých na internete.

Obranu povedie eurofederalistka

Na čele ministerstva obrany stojí odteraz žena: Sylvie Goulardová. Rovnako ako de Sarnezová, aj ona je europoslankyňou za stredové hnutie MoDem.

„Federalistka? Goulardová ňou je dlhé roky z presvedčenia, ale bývalá predsedníčka Európskeho hnutia vo Francúzsku vie, že táto nálepka sa v dnešných časoch nenosí ľahko, keďže vplyv eurofóbnych síl rastie,“ napísal o europoslankyni denník Le Monde.

https://euractiv.sk/rozhovory/socialna-politika/francuzsky-politolog-nas-trapi-socialny-dumping-vas-zase-nizke-platy/

Goulardová má blízko k nemeckému chápaniu eurozóny aj k samotnému nemeckému ministrovi financií Wolfgangovi Schäublemu. Macronove reformy sa však podľa nej neobmedzujú na eurozónu: „Cieľom je pokročiť v európskej obrane, lepšie spravovať naše hranice, či smerovať … k férovejšiemu obchodu.“

Vymenovanie Goulardovej za ministerku obrany je signálom smerom k jej nemeckému náprotivku, Ursule von der Leyenovej. Práve ona navrhla – spolu s vtedajším francúzskym ministrom obrany Le Drianom – užšiu spoluprácu, ktorá rezonovala aj na bratislavskom summite.

Financie ovládnu pravičiari

Na hospodárenie francúzskeho štátu budú dohliadať pravičiari. Ministrom hospodárstva a financií sa stal Bruno Le Maire, ministrom pre verejné financie Gérald Darmanin. Obaja sú republikáni.

Le Maire sedel vo vláde Nicolasa Sarkozyho najskôr ako štátny tajomník pre európske záležitosti a neskôr ako minister poľnohospodárstva.

Aj v prípade Le Mairea a Darmanina platí, že z nemeckého pohľadu ide o dobrý výber.

Predznamenáva totiž znižovanie verejných výdavkov. Program kandidáta republikánov, ktorý v prezidentských voľbách obhajovali, bol ešte reformnejší ako Macronov. Kým súčasný prezident chce zrušiť 120-tisíc miest v štátnej správe, François Fillon chcel až 500-tisíc.

Silové rezorty dostali blízki spojenci

Šéf centristického hnutia MoDem François Bayrou, ktorý sa vzdal kandidatúry v prospech Macona sa stal ministrom spravodlivosti. Bayrou svoju podporu podmienil záväzkom nového prezidenta navrhnúť zákon proti korupcii a konfliktu záujmov.

Macronov najbližší človek v politike – socialistický primátor Lyonu Gérard Collombe – je odteraz ministrom vnútra.

Vo francúzskej vláde sedia po novom aj nepolitickí nominanti.

Známy ekologický aktivista Nicolas Hulot stojí na čele ministerstva životného prostredia, dopravu vedie úradníčka Elisabeth Borneová. Hulotovu nomináciu už pochválila ekologická organizácia WWF.

Republikánov vo vláde vylúčili zo strany

Nová vláda už zdvihla zo stoličky ostatné politické strany.

Národný front odsúdil „systém UMPS pri kormidle“ (kombinácia skratiek UMP – niekdajší názov pre pravicových republikánov a PS – Socialistická strana). Zvlášť „znepokojený“ je nomináciou eurofederalistiky Goulardovej. Socialisti, komunisti a radikálni ľavičiari zase kritizujú rozhodnutie zveriť ekonomickú politiku do rúk pravičiarov.

Tí nemajú ani požehnanie vlastnej strany. Členov, ktorí vstúpili do Macronovej vlády, republikáni okamžite vylúčili. Proti Brunovi Le Mairovi sa v jeho volebnom obvode pre parlamentné voľby dokonca rozhodli nasadiť protikandidáta, píše Le Monde.

Francúzski voliči si tak budú môcť jasne vybrať medzi – na jednej strane – kandidátmi Macronovho hnutia Republika vpred a kandidátmi iných politických farieb, ktorí ho podporujú, a – na druhej strane – kandidátmi, ktorí Maconovu vládu nepodporujú.

Pre strednú Európu prišli dobré správy

Z pohľadu Nemecka a vyšehradských krajín je nová vládna zostava dobrou správou.

Macron a jeho premiér Edouard Philippe ňou prízvukujú užšiu integráciu v obrannej politike, čo je téma, ktorá spája západ s východom. Nomináciou vyhlásených zástancov politiky šetrenia tiež vyslali signál, že Francúzsko chce dodržiavať svoje záväzky v eurozóne. Sociálnu Európu, o ktorej hovoril Macron v kampani, bude presadzovať v umiernenej, pravicovej verzii.

Členstvo Jean-Yvesa Le Driana vo vláde je zárukou, že nedôjde k radikálnemu obratu vo vzťahu k Rusku.

Minister životného prostredia Nicolas Hulot je iný prípad: môže vyhovovať Nemecku, ale nemusí strednej Európe. Proti klimatickým zmenám bude totiž Francúzsko bojovať s ešte väčšou vervou ako doteraz.