Macronovo znovuzvolenie môže znížiť vplyv Nemecka v Európe

Olaf Scholz a Emmanuel Macron na februárovom stretnutí G7 v Nemecku. [EPA-EFE/Hannibal Hanschke]

Znovuzvolenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona posilnilo jeho víziu suverénnej Európy. Rovnako by však mohlo znížiť nemecký potenciál v politickom vedení EÚ.

Výsledok francúzskych prezidentských volieb priniesol úľavu do mnohých európskych hlavných miest vrátane Berlína. Macronovo znovuzvolenie tiež podčiarkuje vedúcu a stále silnú úlohu Francúzska.

„Myslím si, že Macron sa teraz ukázal ako základný a legitímny hlas Európy, a to napriek tomu, že výsledok volieb bol relatívne tesný,“ povedal pre EURACTIV Henning Vöpel, riaditeľ Centra pre európsku politiku (CEP) v Berlíne.

Marine Le Pen už o frexite nehovorí. Plánuje ho v praxi

Prezidentská kandidátka by po zvolení spochybnila nadradenosť európskeho práva, „európski ľudia“ totiž podľa nej neexistujú. Jej plánované obnovenie kontrol na hraniciach by tiež narušilo voľný pohyb tovaru a osôb, čo sú základné piliere Únie.

Francúzsku pomáha k silnejšej vedúcej úlohe v Európe podľa Vöpela viacero faktorov.

V prvom rade sa po váhavej pozícii nemeckej vlády k ruskej vojne na Ukrajine výrazne oslabila pozícia Berlína. Nemci nielenže brzdili sankcie EÚ, ale ich odmietnutie dodávok ťažkých zbraní Ukrajine znížilo aj ich vodcovský potenciál.

„Myslím si, že Nemecko sa teraz musí uspokojiť s tým, že hrá v Európe prinajlepšom druhé, možno aj tretie husle. Čiastočne to spôsobilo váhanie kancelára Olafa Scholza,“ povedal Vöpel.

Vojna zároveň odhalila slabé stránky nemeckej politiky posledných desaťročí, ktoré sa týkajú Ruska.

Zatiaľ čo Francúzsko vždy varovalo pred prílišnou ekonomickou závislosťou od Ruska – najmä v súvislosti s výstavbou kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 –, nemeckú politiku voči Rusku poháňala snaha priblížiť Moskvu k Západu, a to najmä prostredníctvom užšej ekonomickej integrácie. Tento prístup do značnej miery zlyhal vzhľadom na ruskú agresiu voči Ukrajine.

Nemecko je zároveň v iných oblastiach oveľa izolovanejšie ako Francúzsko. Macron sa napríklad snažil o úzke spojenectvo so svojím talianskym náprotivkom Mariom Draghim pri reforme pravidiel európskeho dlhu.

„Tvárou v tvár súčasnej kríze sa pri presadzovaní väčšej finančnej voľnosti, ktorá by mohla priniesť potrebné investície, pokúsi Macron spolupracovať predovšetkým s Draghim,“ zdôraznil Vöpel.

Hoci najmä Nemecko váhalo s podporou reformy a uvoľnením fiškálnych pravidiel EÚ, rovnováha síl v Európe sa posunula smerom k reforme pravidiel, dodal.

Nemecká pozícia v EÚ

Pozície Nemecka sa však nateraz v mnohých oblastiach zhodujú s Macronovými víziami. Príkladom je snaha podporiť európsku suverenitu.

Zatiaľ čo na Macronove výzvy o suverénnej Európe v jeho kľúčovom prejave na Sorbonne v roku 2017 nemecká vláda doteraz zásadne nereagovala, téma sa v Nemecku stáva centrálnou. Zmena éry po Angele Merkelovej je už hlboko zakotvená v nemeckom diskurze a presahuje bezprostredné dôsledky ukrajinskej vojny.

Európsky týždeň | Francúzske voľby sú víťazstvom pre Európu

Európski lídri otvorene vyzývali Francúzov, aby v nedeľných voľbách podporili prezidenta Emmanuela Macrona. Marine Le Pen síce už nehovorila o odchode z EÚ, jej plány by ale aj tak boli pre blok nebezpečné.

Minulú stredu (20. apríla) napríklad minister financií Christian Lindner vyzval k úplnemu strategický reštart nemeckej politiky.

„Vystavili sme sa trojitému riziku. Stali sme sa príliš závislí od energie z Ruska, garancie bezpečnosti zo strany Spojených štátov a od obchodu s Čínou,“ povedal Lindner pre Focus Online. V dôsledku toho musí podľa neho Nemecko „opätovne nájsť svoj business model“.

Nemecký poslanec za SPD Udo Bullmann pre EURACTIV zdôraznil, že je nateraz potrebné posilniť najmä európsku suverenitu.

Podľa neho je „európska politika plná sebavedomia, ale aj plná jasných cieľov v oblasti udržiavania mieru, medzinárodnej úlohy Európskej únie a nového ekonomického a rozvojového modelu tvárou v tvár klimatickým zmenám,“ povedal Bullmann.

Riaditeľ CEP Paris, Marc Uzan vyjadril dôveru v nemeckú schopnosť zmeniť sa. „Nemecko sa nachádza v bode obratu a myslím si, že Berlín túto výzvu zvládne,“ povedal pre EURACTIV.

Kľúčovú úlohu v tomto politickom prevrate by podľa neho mohlo zohrať aj Francúzsko. „Marcon by mohol byť mostom, ktorý pomôže Nemecku zmeniť svoj model rastu a možno aj svoj model geopolitiky,“ zdôraznil Uzan.