Maďari majú novú ústavu, Slovensko ju berie na vedomie

zdroj: flickr, autor: Max Braun

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky „zobralo na vedomie“ dnešné schválenie novej maďarskej ústavy v Národnom zhromaždení Maďarskej. Hoci Slovensko „rešpektuje suverénne právo každej krajiny určiť vlastné ústavné usporiadanie, súčasne očakáva, že Maďarská republika pri implementácií ústavy, ako aj pri prijímaní a uplatňovaní naň nadväzujúcej legislatívy, si bude ctiť ústavné usporiadanie iných krajín a bude rešpektovať princípy medzinárodného práva a prijaté medzinárodné záväzky“, uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie.

Podľa ministerstva je za rešpektovanie a ochranu práv osôb patriacich k národnostným menšinám je zodpovedný v prvom rade štát, v ktorom menšina žije. „Slovenská republika odmietne uplatnenie právnych noriem akéhokoľvek štátu na území Slovenskej republiky, ktoré by zasiahlo do ústavnoprávneho poriadku Slovenskej republiky, alebo sa dotklo suverenity a práv občanov Slovenskej republiky.“

Európa je rozpačitá

Nová maďarská ústava „ohrozuje európske hodnoty“, varoval včera šéf politickej frakcie liberálov (ALDE) Guy Verhofstadt v spoločnom prehlásení s Amnesty International, mimovládnej organizácii na ochranu práv a občianskych slobôd so sídlom v Budapešti – Maďarská únia pre občianske slobody, Helsinským výborom a ďalšími mimovládnymi organizáciami. Kritikom sa obzvlášť nepáči, že ústava, ktorá nahradí tú z roku 1949 odkazuje ku kresťanským koreňom  a zašlej sláve krajiny a tiež to, že obsahuje diskriminačné prvky – napríklad voči homosexuálom.

Verhofstadt je okrem toho presvedčený, že dokument podkopáva demokratické princípy a skrýva v sebe „zárodky“ autoritárskeho režimu. Ústava bola spísaná na popud vládnej strany Fidesz (Zväz mladých demokratov) premiéra Viktora Orbána, ktorá má v maďarskom parlamente dvojtretinovú väčšinu.

V tejto súvislosti sa kritici pozastavujú nad tým, že komplikuje napríklad možnosť zmeniť niektoré zákony tým, že k ich novelizácii bude potrebná dvojtretinová väčšina. Určité obavy vzbudzuje aj obmedzenie právomocí ústavného súdu.

Viktor Orbán a jeho strana ale všetku kritiku odmietajú. Podľa premiéra a jeho prívržencov ústavný dokument presne splňuje to, čo si žiada 21. storočie. Súčasná ústava podľa nich týmto potrebám vyhovuje, pretože bola spísaná podľa sovietskej predlohy a je teda zastaraná a "nemaďarská".

Fidesz Verhofstadtovi odkázal, že by sa ako bývalý premiér mal pozrieť na vlastnú krajinu, v ktorej sú vraj ústavné práva definované užšie ako novej maďarskej ústave.

Ústava začne platiť začiatkom budúceho roku. Názov krajiny sa z Maďarskej republiky zmení na Maďarsko.