Maďari vedú s fínskym predsedníctvom EÚ mediálnu vojnu

Viktor Orbán na sneme Európskej ľudovej strany začiatkom novembra 2018 v Helsinkách. [EPA-EFE/Kimmo Brandt]

Predsednícky program Fínska sa vo veľkej miere venuje téme právneho štátu v EÚ. V Budapešti naň reagujú citlivo.

Jednou z priorít fínskeho predsedníctva v Rade je posilnenie vymožiteľnosti práva, vrátane posunutia procedúry podľa článku 7 Lisabonskej voči Maďarsku. Krajine sa okrem iného vyčítajú zásahy do súdneho systému a šikanovanie médií.

Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho hovorca Zoltán Kovács odpovedali Fínom sériou verbálnych útokov proti ich predsedníctvu.

V polovici júla vyšli na provládnom portáli ORIGO tri články s nasledujúcimi titulkami: Pluralita médií je vo Fínsku vážne ohrozená, Fínsko nemá nezávislý ústavný právny poriadok, Fínsko porušuje princípy nezávislosti súdnictva.

Každý z textov porovnáva Fínsko a Maďarsko, pričom sa stavia na stranu Budapešti. Sám Kovács na oficiálnu internetovú stránku premiéra abouthungary.hu napísal článok Stavím sa, že toto ste o Fínsku nevedeli.

„Podľa fínskeho premiéra sú naše obavy o vymožiteľnosť práva vo Fínsku iba pokusom odpútať pozornosť od nás samých. Našim cieľom je však iba zdieľať menej známe fakty, ktoré by nezávislému pozorovateľovi pomohli vidieť celý obraz,“ píše Kovács.

Čo na to Fíni?

Riaditeľ oddelenia pre komunikáciu s Európou a susednými oblasťami na fínskom ministerstve zahraničných vecí, Ville Cantell, pripomína, že Fínsko sa v rebríčku slobody médií organizácie Reportéri bez hraníc umiestnilo na druhom mieste, zatiaľ čo Maďarsko na 87.

„Chladná hlava a pokojné ruky. Fínsko sa snaží posilniť rešpekt k právnemu štátu a dodržiavaniu hodnôt Európskej únie. Je normálne, že čelíme pokusom o diskreditáciu,“ napísal na sociálnu sieť Twitter Cantell.

„Procedúru proti Maďarsku nezačali Fíni, ale Európsky parlament. Pred rokom Parlament rozhodol, že Rada sa musí maďarskými záležitosťami zaoberať a Maďarsko vypočuť,“ povedal fínsky minister zahraničných vecí Tytti Tuppurainen.

Orbán pokračuje

Ani po fínskej reakcii sa maďarský premiér nevzdal antifínskej rétoriky.

„Komisia na Maďarsko opakovane útočila. Vo svojich posledných dňoch (v úrade) spustila ďalší útok, keď podala podnety na Súdny dvor Európskej únie kvôli niekoľkým maďarským zákonom,“ vyhlásil Orbán na 30. výročí letnej univerzity Tusványos v rumunskej Transylvánii.

„Potrebujeme silné nervy, aby sme mohli prejaviť náležitú úctu a zdvorilo, bez smiechu či úsmevu, odpovedať na otázky, ktoré sa nás pýtajú naši fínski priatelia, keď skúmajú právny štát v Maďarsku,“ dodal Orbán.

Orbánova nervózna reakcia je podľa bývalého fínskeho veľvyslanca v Maďarsku Petri-Tuomi Nikulu signálom, že fínsky prístup je správny.

Nová šéfka Európskej komisie je naším spojencom, tvrdí šéf maďarskej diplomacie

Holandský kandidát na eurokomisára šíri klamstvá o strednej Európe a šéf frakcie ľudovcov považuje Maďarov za menejcenných, myslí si maďarský minister zahraničných vecí.

Maďarsko má k dispozícii jeden z najväčších objemov štrukturálnych fondov v Únii. Bývalý diplomat Nikula hovorí, že fondy sú pre Budapešť nástroj ako udržiavať rozsiahlu, inštitucionálnu korupciu. „Je to jedna z najskorumpovanejších krajín v Únii. Počas dlhej vlády Fideszu sa Maďarsko stalo monarchiou jedného muža a jednej strany. Demokracia ako jej v západoeurópskych krajinách rozumieme už v Maďarsku neexistuje,“ píše Nikula.

Kovács pokračoval v mediálnej vojne minulý týždeň (6. august) článkom Poďme sa úprimne porozprávať o Fínsku.

„Niekdajší veľvyslanec hovorí o korupcii. Kritizuje Maďarsko, ale mlčí o pochybných transakciách v jeho vlastnej krajine. Vedeli ste, že ruskí oligarchovia kupujú celé ostrovy v najdôležitejších strategických oblastiach fínskeho polostrova? A že NATO dokonca vydalo varovanie o typických ruských infiltračných technikách? Zdá sa, že im to nevadí,“ píše Kovács.