Maďarská filozofka kritizovala Orbána v Európskom parlamente

Ágnes Hellerová, maďarská intelektuálka židovského pôvodu, predniesla tento týždeň na pôde Európskeho parlamentu emotívny prejav. Žiadala v ňom Európanov, aby boli v strehu pred nedemokratickými postupmi v Maďarsku pod vládou Viktora Orbána.

Vystúpila na diskusii, ktorú zorganizovala skupina Zelených/EFA v EP. Hellerová, ktorá opustila Maďarsko v roku 1977 a urobila akademickú kariéru v Austrálií neskôr v USA, kritizovala maďarskú vládu za „zneužívanie svojej absolútnej legislatívnej väčšiny na zrušenie demokratických bŕzd a protiváh“.

Orbánovova vláda nie je konzervatívna, ale revolučná, argumentuje Hellerová. Viktor Orbán ohlásil „revolúciu“ keď 25. apríla 2010 dostala jeho strana od voličov dvojtretinovú podporu, dodala.

„Je to revolúcia, ktorá kriminalizuje 20 rokov maďarskej demokratickej tradície,“ povedala Hellerová. Poslancom zdôraznila, že nevystupuje ako politička, ale ako „liberálna intelektuálka“.

Návrhom zákona, ktorý by retroaktívne považoval zvyšovanie národného dlhu za zločin, sa podľa jej slov Orbán snaží kriminalizovať bývalé vlády Ferenca Gyurcsána a Gordona Bajnaja. Na základe tohto zákona by všetci členovia bývalých socialistických vlád Maďarska mohli byť trestne stíhaní, argumentuje Hellerová.

Hellerová podrobila kritike aj ďalšie zákony s retroaktívnym charakterom ako napríklad zákon o špeciálnej dani pre zahraničné firmy, alebo zákon o znárodnení súkromných penzijných fondov.

Ku kontroverznému mediálnemu zákonu, ktorý sa maďarská vláda nedávno rozhodla revidovať, uviedla, že hoci legislatíva dostala požehnanie Európskej komisie, jej hlavný problém, že orgán vykonávajúci dohľad nad dodržiavaním zákona je kontrolovaný vládnucou stranou, sa nezmenil.

Kým v demokratických krajinách podľa Hellerovej médiá kontrolujú vládu, zatiaľ čo Maďarsko prijala zákon, ktorý vláde dovoľuje kontrolovať médiá. Vyjadrila znepokojenie aj nad Orbánovým výrokom, že daný zákon by sa mohol stať inšpiráciou aj pre ďalšie krajiny.

Maďarská diskusia

Prejav Ágnes Hellerovej vyvolal ostré reakcie od europoslancov blízkych Fideszu. Europoslankyňa Krisztina Morvai za stranu Jobbik nazvala Heller „klamárkou“, ktorá mlčala, keď bývalá vláda „strieľala do protestujúcich“. V roku 2006 počas osláv 50. výročia maďarského povstania proti nadvláde sovietov, maďarská polícia strieľala gumové projektily a slzný plyn do davu protestujúcich, ktorí kráčali smerom k maďarskému parlamentu.

Europoslanec za Fidesz György Schöpflin zvolil miernejší tón. Snažil sa vysvetliť, že počas dvadsiatich rokov maďarskej tranzície boli v maďarskej politike prítomné dva úplne odlišné „meta-príbehy“ o udalostiach v krajine. Jeden bol stredo-ľavý, druhý bol stredo-pravý. Heller, podľa Schöpflina, bola jednoznačne prívrženec prvého z nich.

Iný europoslanec za Fidesz obvinil Heller z neobjektívnosti a dodal, že „nie je kvalifikovaná“ hovoriť o Maďarsku, keďže tam už dlhé roky nežila.

Predsedajúca, nemecká europoslankyňa za stranu Zelených Helga Trüpel, uvidela, že zmeny, ktoré boli vykonané na maďarskom mediálnom zákone sa europoslancom zdajú nedostatočné. Komisia podľa nej priviera oči nad skutočným problémom, ktorým je dozorná rada vykonávajúca dohľad nad mediálnym zákonom. Tú totiž celú ovláda vládna strana. Dodala, že Parlament je odhodlaný pokračovať v nátlaku v záujem ďalších úprav legislatívy.

Pozícia

Podľa jedného z predsedov skupiny Zelených/EFA Daniela Cohn-Bendita by za pôsobnosti takého zákona ako je ten maďarský nemohol v Washington Post publikovať zistenia v afére Watergate (1970). Odhalenie novinárov, že Nixonov tím špehoval svojich politických oponentov, nakoniec viedlo k jeho rezignácií z postu prezidenta USA.

Ako príklad spomenul Cohn-Bendit aj nemeckého ministra obrany Theodora z Guttenberga, ktorý 1. marca rezignoval po tom, čo priznal, že jeho doktorandská práca je plagiát. „S podobným zákonom by vláda mohla zabrániť v publikácií zistenia, že sa minister dopustil plagiátorstva,“ dodal Cohn-Bendit.