Maďarská opozícia žiada pristúpenie krajiny k európskemu prokurátorovi

Socialisti chcú referendum [EPA-EFE/BALAZS MOHAI]

Maďarská socialistická strana navrhuje referendum, v ktorom by občania odhlasovali opatrenia pre boj proti rozkrádaniu eurofondov oligarchami.

Iniciatívu na ľudové hlasovanie o pristúpení Maďarska k európskej prokuratúre (EPPO) a využití finančných prostriedkov určených vládou na komunikáciu predložila opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP).

Podľa komerčnej rozhlasovej stanice Inforádió to v piatok 27. júla v Budapešti oznámil zástupca predsedu parlamentnej frakcie MSZP Tamás Harangozó.

Ako bude fungovať Európsky prokurátor (INFOGRAFIKA)

Úrad európskeho prokurátora má začať fungovať približne v polovici budúceho roka, Slovensko bude jeho súčasťou. Prinášame prehľad jeho kompetenciami a vnútornou štruktúrou.

Referendum podľa jeho slov obsahuje desať otázok vo dvoch blokoch. Prvý blok sa týka rovnosti pred zákonom, pričom druhý rieši otázku slobody tlače a likvidáciu cenzúry.

Socialisti tvrdia, že chcú aj prostredníctvom plebiscitu bojovať proti rozkrádaniu európskych fondov oligarchami, ktorí sú blízki vládnej strane Fidesz a voči ktorým maďarské orgány vôbec nezasahujú.

Druhým cieľom MSZP je referendom dosiahnuť, aby miliardové financie určené vládou na komunikáciu boli spravodlivo rozdelené médiám na základe ich sledovanosti, a nie iba médiám vo vlastníctve oligarchov blízkych vláde.

Na zriadení EPPO sa dohodlo vlani 20 členských štátov Európskej únie. Úlohou úradu so sídlom v Luxemburgu bude vyšetrovať, stíhať a postaviť pred súd páchateľov trestných činov, ktoré poškodzujú finančné záujmy Únie. Socialisti vláde premiéra Viktora Orbána vyčítajú, že sa bráni prístupu k EPPO.

Vyrieši európsky prokurátor problém korupcie?

Minulý týždeň schválili ministri krajín EÚ vytvorenie úradu európskeho prokurátora. Dokáže nová inštitúcia riešiť problém s korupciou?