Maďarská vláda už nebude mať krízové kompetencie, podľa kritikov Orbán právomoci zneužil

Ilustračný obrázok. Maďarský premirér Viktor Orbán [EPA-EFE/Martin Divisek]

Maďarsko odvolá núdzové opatrenia na boj proti koronavírusu, ktoré vyvolali medzinárodnú kritiku a obavy z ďalšieho uchopenia moci premiérom Viktorom Orbánom.

Očakáva sa, že parlament, v ktorom dominuje Orbánova strana Fidesz, v utorok (16. júna) zruší núdzový stav aj špeciálne právomoci, ktoré vláda dostala na riešenie krízy spôsobenou šírením COVID-19.

Núdzový stav by sa mal formálne zrušiť tento týždeň po zverejnení právnych predpisov.

Niekoľko popredných mimovládnych organizácií, ktoré sú kritické ku krokom Orbánovej vlády, však v spoločnom vyhlásení varovalo, že zrušenie osobitných právomocí je „optický klam“ a vláde posilnené právomoci ostanú.

Tzv. „zákon o ochrane pred koronavírusom“, ktorý maďarský parlament prijal 30. marca umožnil vláde vládnuť dekrétmi až pokiaľ parlament nerozhodne o ukončení núdzového stavu.

Premiér Orbán tvrdil, že tento postup mu umožnil počas mimoriadnej situácie reagovať rýchlo a efektívne.

V porovnaní s ostatnými časťami Európy bola maďarská populácia vírusom COVID-19 zasiahnutá mierne. V krajine zaznamenali viac ako štyritisíc infekcií novým koronavírusom a približne 560 úmrtí.

Kritici doma aj v zahraničí tvrdili, že Orbán zneužíva krízu na posilnenie svojich právomocí a to najmä preto, že zákon neobsahoval konkrétny dátum, kedy sa núdzový stav ukončí.  Európsky parlament v apríli 2020 schválil uznesenie, v ktorom maďarské opatrenia označil za „nezlučiteľné s európskymi hodnotami“.

Maďarsko Európu čoraz viac znepokojuje, členovia európskych ľudovcov hovoria dosť

K výzve 13 krajín sa ex post prihlásilo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Časť členstva európskych ľudovcov žiada Fidesz vylúčiť.

Kritikou nešetril ani predseda Európskej ľudovej strany a bývalý poľský premiér Donald Tusk. Vlády, ktoré využili krízu na posilnenie moci sú podľa neho „politicky nebezpečné a morálne neprijateľné,“ Fidesz je tiež členom Európskej ľudovej strany, hoci s pozastavenými právami.

Budapešť kritiku odmietla, označila ju za „falošné správy“ s tým, že legislatívu môže parlament kedykoľvek zrušiť alebo ju môže revidovať ústavný súd.

Orbán aj ďalší predstavitelia maďarskej vlády opakovane hovorili, že po zrušení mimoriadneho stavu dostanú kritici Maďarska šancu sa za podľa nich neopodstatnené obvinenia ospravedlniť

Oslabená kontrola

Maďarské opozičné strany a mimovládne organizácie tvrdia, že Orbán využil krízové právomoci na ich zastrašovanie. Niektoré z viac ako sto dekrétov vydaných od apríla napríklad zbavili opozičné samosprávy moci a financií.

K mimoriadnym právomociam patrila aj hrozba väzenia za šírenie poplašných správ v súvislosti s pandémiou, čo vyvolalo obavy o slobodu tlače.

Polícia z tohto titulu otvorila viac ako sto prípadov a dočasne zadržala niekoľko ľudí. Žiadny z prípadov sa nakoniec nedostal pred súd.

Riaditeľ vláde blízkeho Nézőpont Institute v Budapešti, Agoston Mraz, pre agentúru AFP povedal, že „Orbán si uvedomil, že môže z falošnej kritiky na medzinárodnej scéne profitovať a situáciu využil“.

„Teraz je absolútnym víťazom, veľká väčšina obyvateľstva v Maďarsku je s jeho krízovým manažmentom spokojná, zatiaľ čo v zahraničí vyhral boj proti kritikom,“ uviedol.

Podľa organizácie Political Capital „vláda v maximálnej miere využila príležitosti, ktoré vytvoril osobitný právny poriadok a politické prostredie“.

Zmeny, ktoré zaviedla Orbánova vláda počas pandémie a ktoré pretrvajú, oslabujú ústavnú a parlamentnú kontrolu nad vládou, pričom finančné opatrenia zase zvyšujú vplyv Orbánových spojencov medzi oligarchami na úkor opozičných strán, tvrdí Political Capital.