Maďarské médiá: Orbánov dôležitý spojenec Fico nečakane vycúval

V4

Predseda vlády SR Robert Fico a maďarský predseda vlády Viktor Orbán. Foto: TASR - Michal Svítok

Slovensko má podľa predsedu vlády SR Roberta Fica miesto v hlboko integrovanej Európskej únii, teda v jadre EÚ, ktoré sa môže uskutočniť pod vedením Nemecka a Francúzska.

Čítajte viac: Slovensko a Česko sa zbližujú s Nemeckom a Francúzskom, V4 ostáva bokom

Znamená to dištanc?

Viaceré maďarské médiá v súvislosti s utorňajším vyjadrením Fica v Bratislave konštatovali, že slovenský premiér sa vlastne týmto dištancoval od protieurópskych postojov Maďarska či Poľska.

Spravodajský server napi.hu dnes uviedol, že dôležitý spojenec maďarského premiéra Viktora Orbána nečakane vycúval z niekdajšej euroskeptickej pozície a dištancoval sa od vlád stredoeurópskych krajín, akými sú Maďarsko či Poľsko.

Jadro je dôležitejšie

Ľavicový denník Népszava v titulku v stredu napísal: “Čo sa stalo? Robert Fico sa otočil chrbtom Vyšehradskej štvorke (V4)”. Slovenský premiér na tlačovej konferencii povedal nahlas to, čo sa už dalo tušiť: pre Slovensko je ďaleko dôležitejšie patriť k jadru EÚ, ako spolupráca V4, konštatoval denník.

Ďalšie titulky maďarských spravodajských serverov zneli: “Orbán, či Európa, Fico sa už rozhodol”, “Orbán sa mu za toto nepoďakuje” či “Kvôli Ficovi sa Orbán môže vzdať vízie rebelantskej V4”.

Predseda slovenskej vlády v utorok v Bratislave na pôde ministerstva zahraničných vecí okrem iného vyhlásil, že preňho je spolupráca V4 veľmi dôležitá, avšak zdôraznil, že životný priestor SR vníma v jadre Európskej únie.

 

https://euractiv.sk/fokus/buducnost-eu/uz-aj-kiska-o-nom-hovori-ale-co-je-jadro-eu/