Maďarsko Európu čoraz viac znepokojuje, členovia európskych ľudovcov hovoria dosť

Maďarský premiér Viktor Orbán (2-R) víta dodávku zdravotníckeho materiálu z Číny. [EPA-EFE/Tamas Kovacs]

K výzve 13 krajín sa ex post prihlásilo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Časť členstva európskych ľudovcov žiada Fidesz vylúčiť.

Trinásť členských štátov Európskej únie vrátane Nemecka a Francúzska, v stredu, 1. apríla,  varovalo, že núdzové opatrenia spojené s koronavírusovou pandémiou by nemali porušovať základné práva.

Hoci Maďarsko priamo nemenovali, súvislosť je jasná. Maďarský parlament v pondelok schválil sporný zákon, ktorý udeľuje vláde mimoriadne právomoci.

„V tejto bezprecedentnej situácii je legitímne, že členské štáty prijímajú mimoriadne opatrenia na ochranu svojich občanov a prekonanie krízy,“ uvádza sa vo vyhlásení.

„Hlboko nás však znepokojuje riziko porušenia princípov právneho štátu, demokracie a základných práv v dôsledku prijatia istých núdzových opatrení,“ dodalo 13 členských štátov EÚ.

Maďarský parlament hlasmi poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP schválil v pondelok zákon o ochrane proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktorý v čase stavu núdze vyhlásenom 11. marca umožňuje vláde prijímať mimoriadne opatrenia v záujme ochrany zdravia obyvateľstva, právnej istoty a stability hospodárstva. Opozícia tento zákon kritizovala s tým, že je časovo neohraničený a poskytuje vláde premiéra Viktora Orbána neobmedzené právomoci.

Členské krajiny EÚ vo svojej výzve vyjadrili presvedčenie, že núdzové opatrenia „by mali byť obmedzené na to, čo je úplne nevyhnutné“ a mali by byť iba „dočasné“. „Potrebujeme spoločne prekonať túto krízu a na tejto ceste spoločne presadzovať naše európske zásady a hodnoty,“ dodali.

Vyhlásenie podpísali Belgicko, Dánsko, Fínsko, Holandsko, Francúzsko, Grécko, Írsko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Taliansko, Španielsko a Švédsko. Dokument nepodporila žiadna východoeurópska ani stredoeurópska krajina, vrátane Slovenska.

Poľsko, Maďarsko a Česká republika porušili ignoráciou relokácií európske právo

Argumentácia nefunkčnosťou mechanizmu, či nepodložené obavy o vnútornú bezpečnosť na súde neuspela. Rozhodnutím nepostupovať v súlade s dočasným mechanizmom premiestnenia žiadateľov o medzinárodnú ochranu, si krajiny nesplnili povinnosti, ktoré im vyplývajú z práva Únie.

Slovensko sa prihlásilo

Slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí vydalo vo štvrtok, 2. apríla, v reakcii vyhlásenie, v ktorom hovorí, že Slovensko zdieľa názor členských štátov EÚ, že dôsledné dodržiavanie princípu právneho štátu ako základnej demokratickej hodnoty je nevyhnutné aj v mimoriadnej situácii, akou je šírenie ochorenia COVID-19. Maďarsko opäť nemenovalo.

„SR vníma princíp právneho štátu ako základnú demokratickú hodnotu. Zdieľame preto názor členských štátov EÚ, že dôsledné dodržiavanie tohto princípu je nevyhnutné aj v mimoriadnej situácii, ktorej dnes všetci čelíme,“ napísalo tlačové oddelenie ministerstva.

„Otázku právneho štátu a jeho uplatňovania v rámci EÚ považujeme za legitímnu a sme pripravení na otvorenú diskusiu s členskými štátmi a európskymi inštitúciami o opatreniach, ktoré prijímajú všetky členské štáty,“ dodal rezort.

Členské strany EPP: Fidesz treba vylúčiť

Vo štvrtok, 2. apríla, vyzvalo 12 lídrov členských strán Európskej ľudovej strany (EPP) k vylúčeniu strany Fidesz z EPP.

V liste adresovanom predsedovi EPP Donaldovi Tuskovi vyjadrujú hlboké znepokojenie nad politickým vývojov v Maďarsku, predovšetkým z neobmedzenej moci, ktoré maďarská vláda nedávno získala.

Podľa signatárov listu ide o jasné porušenie základných princípov liberálnej demokracie a európskych hodnôt. „Obávame sa, že premiér Orbán využije novozískanú moc, aby ešte viac oklieštil občiansku spoločnosť,“ píšu.

Strana má momentálne v EPP pozastavené členstvo. Tento jej krok podľa listu len potvrdil presvedčenie, že Fidesz do EPP nepatrí.

„Vyzývame na vylúčenie Fidesz z EPP podľa článku 9 štatútu EPP,“ píšu stredopraví politici. Vyslovujú podporu Európskej komisii a vyzývajú členské krajiny, aby sa situáciou v Maďarsku rozhodne zaoberali.

Pod listom je podpísaných 12 lídrov stredopravých strán združených z EPP. Zo Slovenska list podpísal Miroslav Beblavý za stranu SPOLU. Podpísaný je pod ním aj grécky premiér a líder strany Nová demokracia Kyriakos Mitsotakis, premiérka Nórska a líderka Konzervatívnej strany Nórska Erna Solberg, či predsedníčka TOP 09 z Českej republiky Markéta Pekarová Adamová.

K výzve pre EPP sa na Facebooku prihlásili aj slovenskí europoslanci zo strany Spolu Vladimír Bilčík a Michal Wiezik.