Maďarsko hrozí vetovaním rozpočtu kvôli podmienke právneho štátu

[Pool/EPA/EFE]

Predseda vlády Viktor Orbán pohrozil v nedeľu (8. novembra) vetovaním dohody EÚ, ktorá stanovuje mechanizmus právneho štátu ako podmienku pre schválenie nového finančného rámca.

Minulý týždeň dosiahli nemecké predsedníctvo Rady EÚ a Európsky parlament „predbežnú dohodu“ o rozpočte na najbližších sedem rokov vo výške 1,1 bilióna eur a Pláne obnovy vo výške 750 miliárd

Podľa maďarského spravodajského portálu mandiner.hu, poslal Orbán list nemeckému predsedníctvu a európskym lídrom, v ktorom pohrozil vetovaním dohody v prípade, že kritérium právneho štátu zostane požiadavkou čerpania fondov. 

„Maďarsko je ochotné spolupracovať, ale pri pohľade na to, ako sa situácia vyvíja, nemôže zabezpečiť potrebnú jednohlasnosť,“ uvádza Orbán vo svojom liste. Zdroj z prostredia EÚ potvrdil, že list už dostali predseda Európskej rady Charles Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, ako aj nemecké predsedníctvo Rady EÚ a Portugalsko, ktoré v januári rotujúce predsedníctvo prevezme.

Orbán v liste ďalej píše, že „nemôže súhlasiť s touto podmienkou, nakoľko nie je v súlade s dohodou júlovej Európskej rady“.

Maďarská vláda odmietla svoj postoj pre agentúru AFP ďalej komentovať.

Lídri EÚ sa v júli na niekoľkodňovom summite, kde bol hlavným programom sedemročný rozpočet a parametre Plánu obnovy, dohodli, že podmieňovanie princípmi právneho štátu bude súčasťou tohto balíka. Závery summitu však boli formulované veľmi vágne, pokiaľ ide o to, akým spôsobom.

Eurofondy budú podmienené právnym štátom, rokovania pokročili

Európsky parlament a členské štáty sa predbežne dohodli na prepojení eurofondov s právnym štátom. Vyžadovalo si to 5 kôl rokovaní, europoslanci hovoria o historickom nástroji. 

Brusel dlhodobo kritizuje Maďarsko a Poľsko za zavedenie legislatívy, ktorá oslabuje nezávislosť súdnictva, obmedzuje občiansku spoločnosť či akademickú slobodu.

Nový mechanizmus má „chrániť rozpočet EÚ tam, kde dochádza k porušovaniu právneho štátu, čo ohrozuje jej finančné záujmy a komplikuje hospodárenie s jej rozpočtom,“ konštatuje Rada EÚ vo vyhlásení z minulého štvrtka, po tom, čo sa vyjednávači Rady EÚ a Európskeho parlamentu dohodli na kompromise ohľadne mechanizmu. 

Ako reakciu na to zverejnil portál mandiner.hu Orbánove vyhlásenie, podľa ktorého „navrhované sankcie stoja na vágnych definíciách, ako je ‚porušovanie právneho štátu‘. Takto ťažko definovateľné koncepty vytvárajú priestor na politické zneužívanie a porušujú zásadu právnej istoty. Ak sa nič nezmení, maďarská vláda nebude mať inú možnosť ako odmietnuť ostatné časti júlovej dohody“.

Ochrana právneho štátu z európskej úrovne: Nedokončený proces

Prečo je zlyhávanie právneho štátu v jednej krajine problémom pre celú EÚ? Aké nástroje má Únia k dispozícii a aké sú ich limity?