Maďarsko mení ústavu, aby upokojilo EÚ

Viktor Orbán, zdroj: EP

EÚ, Spojené štáty a organizácie ochraňujúce ľudské práva kritizovali premiéra Viktora Orbána, že ústavnými zmenami obmedzil právomoci najvyššieho súdu a oslabil demokraciu v krajine.

Európska komisia upozornila, že prijme právne kroky voči opatreniam, ktoré by mohli byť v rozpore s normami EÚ a zásadami právneho štátu. Maďarská vláda teda pripravila balík zmien a tie včera prijali zákonodarcovia.

Premiér Orbán najprv odmietal kritiku reforiem považovaných za nedemokratické, no prisľúbil plnú spoluprácu s Bruselu pri odstraňovaní pochybností.

Z pozmeňujúcich návrhov vlády vyplýva, že Budapešť prijme opatrenia, ktoré zamedzia potenciálnym rozporom s ústavou po rokoch sporov ohľadom zákonov ovplyvňujúcich súdnictvo a centrálnu banku.

Ako uviedol Orbán zmeny sú navrhnuté tak, aby niektoré ústavné otázky už nemohli byť v budúcnosti využité ako zámienka na ďalšie útoky voči Maďarsku.

Politické strany teda budú môcť viesť kampaň pred parlamentnými a európskymi voľbami  nielen vo verejnoprávnych médiách, ako prikazovalo predchádzajúce obmedzenie, ale aj v súkromných.

Zákon však stále prikazuje, že tieto reklamy musia byť zverejnené zadarmo.

Zrušili aj ústavné ustanovenie, ktoré vláde umožňovalo zaviesť nové dane v prípade, že by Maďarsko muselo na základe rozhodnutia Súdneho dvora EÚ platiť pokutu. Práve toto v minulosti Európska komisia označila ako osobitne znepokojujúce.

Orbán sa obhajoval tým, že Maďarsko zachránil pred podobným ekonomickým kolapsom ako zažilo Grécko a že jeho reformy sú demokratické vzhľadom na silnú väčšinu, ktorú získal počas volieb v roku 2010. Podľa jeho slov čelí útokom, pretože jeho kroky ohrozujú záujmy lobingových skupín zahraničných firiem.

(EurActiv/Reuters)