Maďarsko bude na čele EÚ riešiť Rómov a prácu

zdroj: flickr, autor: Naplevente

Pre maďarskú tlačovú agentúru MTI Győri uviedla, že niektoré z priorít novej maďarskej vlády, ako je tvorba nových pracovných miest korešpondujú s prioritami celej EÚ.

„V Európskej únii dochádza k pomalému oživeniu, no kým sa o nepretaví do pracovných miest ľudia nebudú veriť, že to má zmyslel“, povedala. Maďarsko preložilo svoje priority ostatným členským štátom a formalizovať ich bude po tom, čo sa nimi v októbri bude zaoberať maďarský parlament. Dôležitým bodom v agende majú byť podľa tajomníčky aj sociálne veci, predovšetkým integrácia Rómov.

„Myslíme si, že je to európska otázka“. Zatiaľ sa pre jej riešenie „príliš veľa neurobilo“.

Európa sa situáciou rómskeho etnika začala zaoberať po tom, čo Francúzsko pristúpilo k repatriáciám Rómov z Bulharska a Rumunska, čo malo pre Paríž  následky v podobe sporu s Európskou komisiou i s Nemeckom.

Milióny európskych Rómov najmä na východe kontinentu majú veľmi obmedzený prístup k pracovným miestam, vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti. Mnoho z nich sa preto lepšie životné podmienky snaží hľadať na západe.

Maďarsko, ktoré má samo problémy s integráciou približne 700 000 Rómov, má vraj podľa štátnej tajomníčky konkrétne návrhy a dúfa, že sa mu podarí dospieť k európskemu kompromisu.

„Podstata je, že sa musíme vyrovnať s otázkou sociálnej inklúzie nie len na báze etnicity“, hovorí Győri. „Prístup k práci a vzdelaniu je to, čo nás poháňa dopredu“.

EurActiv/Reuters