Maďarsko odoláva tlaku zo zmeny zmlúv EÚ

ilustračné foto, zdroj: flickr, autor: Nic´s events

Na konferencii v Bruseli Enikő Győri povedala, že akékoľvek zmeny v Lisabonskej zmluve, ktoré požadujú Francúzsko a Nemecko v snahe vytvoriť stály mechanizmus na riešenie finančných kríz, by museli byť úzko špecifikované. „Rozmer zmien v zmluve by mal byť veľmi obmedzený. Nikto nemá záujem na otváraní Pandorinej skrinky,“ uviedla.

Koncom tohto týždňa (28. a 29. októbra) sa bude v Bruseli konať summit a očakáva sa, že práve zmena zmluvy bude jedným z hlavných bodov programu. Medzi členskými štátmi však panuje v tejto otázke hlboký rozkol. Vzhľadom na to, že podpísanie a vyjednanie Lisabonskej zmluvy trvalo dlhých osem rokov, väčšina krajín EÚ nie je nadšená myšlienkou jej zmeny v takom krátkom čase od jej prijatia. „Členské štáty váhajú s vykonaním zmien,“ povedala Györi a dodala, že nemecká kancelárka a francúzsky prezident budú mať veľa práce s presviedčaním ostatných o potrebe, aby sa pridali na ich stranu. „Členské štáty chcú pochopiť, prečo je rozhodnutie potrebné,“ uviedla maďarská ministerka.

Maďarsko sa v januári budúceho roku stane na šesť mesiacov predsedníckou krajinou EÚ. V tejto pozícii nahradí belgicko, ktoré dúfa, že sa podarí dospieť k dohode už na summite tento týždeň vzhľadom na to, že prezident EÚ a predseda Rady Herman Van Rompuy bol poverený úlohou preskúmať ako by bolo možné schváliť a implementovať zmeny v zmluve. V prípade súhlasu so zmenami sa podľa práva EÚ uskutoční medzivládna konferencia.

Györi povedala, že ak sa tak stane počas maďarského predsedníctva, konferencii bude predsedať tamojší premiér Viktor Orbán a nie Van Rompuy, čo by mohlo spôsobiť rozkol medzi členskými štátmi. Dodala však: „Ak to musíme spraviť, spravíme to.“