Maďarsko: Po referende si každý ide svoje

referendum maďarsko

Viktor Orbán a novinári, foto TASR - Ladislav Vallach

Referendum o prerozdeľovaní utečencov na základe kvót splnilo svoj cieľ. Takto to zhodnotil v maďarskom parlamente predseda vlády Viktor Orbán.

„Cieľom bolo naliať čistej vody do pohára, vyjasniť si, čo chcú Maďari v otázke masovej migrácie,“ zdôraznil Orbán s poznámkou, že prisťahovanie utečencov odmietlo vyše 3,282 milióna ľudí.

To predstavuje 98,3 percenta tých, ktorí odovzdali platné hlasy. Účasť na referende však bola len 43,9-percentná.

Socialisti: Divadlo skoncčilo

Päť miliónov ľudí – čo je väčšina maďarských voličov – sa rozhodlo, že sa nezúčastní nezmyselného a drahého referenda plného klamstva, ktoré zorganizovala vládna strana Fidesz.

Tak reagoval na prejav premiéra Viktora Orbána predseda parlamentnej frakcie opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Bertalan Tóth.

Podľa agentúry MTI Tóth povedal, že „divadlo sa skončilo“, a vyzval Orbána, aby sa začal venovať skutočným problémom krajiny.

Vláda podľa Tótha mala aj doposiaľ všetky prostriedky, aby zaručila bezpečnosť krajiny – a nie je k tomu potrená žiadna úprava ústavy, ako to Orbán avizoval. „MSZP takýto návrh nepodporí,“ zdôraznil.

Európska komisia si ctí vôľu občanov

Európska komisia (EK) si ctí demokratickú vôľu Maďarov, tých čo volili, a aj tých, čo nevolili, reagoval dnes v Bruseli na neplatný nedeľňajší maďarský plebiscit o utečeneckých kvótach hovorca EK Margaritis Schinas.

Na pravidelnej poludňajšej tlačovej konferencii Schinas konštatoval, že to, akým spôsobom sa bude narábať s výsledkom ľudového hlasovania, je v kompetencii maďarskej vlády. V ponímaní EK sa však nedeľňajšie referendum týkalo budúcich rozhodnutí.

V reakcii na vyhlásenie premiéra Viktora Orbána, že čoskoro sa chce stretnúť s predsedom komisie Jeanom-Claudeom Junckerom, hovorca povedal, že dvere Junckerovej kancelárie sú otvorené prezidentom a premiérom každej členskej krajiny.

K migračnej otázke Schinas dodal, že tá má viacero riešení. Kvôli tomu, že ide o zložitý problém, je potrebná snaha o ucelené riešenie. Jej súčasťou – nie však jediným prvkom – je podľa jeho slov dohoda týkajúca sa relokácie utečencov. Podčiarkol však, že pravidlá schválené v právnom poriadku spoločenstva musia aplikovať všetci, a že maďarské referendum nemení proces rozhodovania, ktorý je zakotvený v únijnej zmluve.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz na sociálnej sieti odkázal, že maďarskí občania nereagovali na Orbánovu výzvu. „Európska únia potrebuje teraz dialóg na hľadanie riešenia, a nie umelé vyvolávanie napätia,“ napísal sociálny demokrat.

Analytici sú rozdelení

Maďarskí analytici vnímajú výsledok referenda rôzne. Kým inštitút Nézöpont označil za jednoznačný úspech skutočnosť, že kvóty odmietli vyše tri milióny Maďarov, inštitút Political Capital považuje ľudové hlasovanie za úplnú prehru, pretože neplatné hlasovanie je nevhodné na vyvíjanie nátlaku na Brusel.

Nézöpont v analýze, ktorú poskytol agentúre MTI, pripomína, že v roku 2003 dovedna 84 percent voličov, ktorí hlasovali, podporilo vstup Maďarska do Európskej únie, pričom v nedeľňajšom referende bol pomer odmietajúcich kvóty až 98-percentný.

Podľa Nézöpontu plebiscit určite nezostane bez následkov. V nadchádzajúcich týždňoch sa vplyv hlasovania ukáže v maďarskom parlamente a v nadchádzajúcich mesiacoch môže odmietnutie relokácie utečencov Maďarmi zarezonovať aj pri voľbách v európskych krajinách.

Maďarské referendum je možné podľa tohto inštitútu vnímať i ako začiatok procesu európskej obnovy. Nézöpont podotýka, že jednou z kľúčových tém nadchádzajúcich volieb v Rakúsku, Holandsku, Francúzsku a Nemecku bude popri prisťahovaleckej politike práve vzťah k EÚ.

Riaditeľ inštitútu Political Capital Attila Juhász však zdôraznil, že ani najdrahšia politická kampaň všetkých čias v Maďarsku nestačila na to, aby referendum bolo platné. Vládnuca strana Fidesz tak utrpela na vnútropolitickej scéne chvíľkovú porážku. Aj keď je totiž ľudové hlasovanie neplatné, zdrvujúci pomer hlasov odmietajúcich kvóty umožňuje, aby Fidesz tento neúspech interpretoval ako víťazstvo.

Juhász dodal, že opozičné strany sa zdajú byť slabé na to, aby uvedenú interpretáciu negovali.

Podľa jeho slov na medzinárodnom poli je neplatné referendum pre Orbána prehrou. „Ani platné referendum členskej krajiny by nemalo žiadnu moc napadnúť rozhodnutia prijaté v EÚ, avšak neplatné hlasovanie nie je vhodné ani na vyvíjanie politického nátlaku,“, konštatoval analytik Political Capitalu, podľa ktorého to ale neznamená, že v únii treba rátať s prijatím povinných kvót na prerozdelenie utečencov.

Nezávisle na maďarskom referende povinnú relokáciu nepodporujú už ani západné členské krajiny EÚ. Ak by k tomu na jar vzniklo nejaké rozhodnutie, zrejme bude založené na dobrovoľnom princípe, uzavrel Juhász.