Maďarsko robí malé ústupky

József Szájer (EPP)

O  ústavných zmenách sa bude hlasovať v priebehu nasledujúcich týždňov, informoval novinárov v Bruseli József Szájer, europoslanec za vládnucu stranu Fidesz a jeden z autorov novej ústavy. Fidesz kontroluje v maďarskom parlamente dvojtretinovú väčšinu.

Oblasti, ktorých sa akceptované úpravy týkajú sú napríklad nezávislosť centrálnej banky, odchod do dôchodku sudcov a ochrana osobných údajov.

Komisia spustila proti Maďarsku tri procedúry pre porušenie európskej legislatívy, v rámci ktorých dostala maďarská vláda čas do 17. februára na to, aby povedala, ako chce zosúladiť svoju ústavu s európskym právom.  Dohodu medzi vládou a Európskou komisiou očakáva Szájer „veľmi skoro“.

„V záujme pokoja,  možno prijmeme aj chyby, ktoré nám navrhuje (EK)“, povedal Szájer.

Maďarsko pravdepodobne ustúpi európskej exekutíve v otázke zákona, ktorý umožňuje premiérovi nominovať šéfa úradu na ochranu osobných údajov a v otázke opcie zlúčenia centrálnej banky s najvyšším úradom finančného dohľadu.

Podľa Szájera ostáva Fidesz napriek častým konfliktom s Komisiou a Európskym parlamentom „pro-európskou stranou“ . Strana je členom stredopravej Európskej ľudovej strany, v ktorej maďarský premiér Viktor Obrán zastáva post podpredsedu.

Centrálna banka je stále problém

Szájer tvrdí, že Maďarsko bude vzdorovať Komisii v dvoch otázkach týkajúcich sa centrálnej banky. Nesúhlasí s odstránením ustanovenia, ktoré obmedzuje plat guvernéra národnej banky ako ani toho, ktorého hovorí, že vedenie banky musí skladať prísahu o lojalite krajine. Europoslanec naznačil, že Komisia prehrá boj s verejnou mienkou ak bude trvať na vyšších platoch pre bankárov v čase úsporných opatrení.

Maďarsko nechce zmeniť ani zákon, ktorý umožňuje zástupcom maďarskej vlády zúčastňovať sa zasadnutí monetárneho výboru centrálnej banky. Práve tento mechanizmus si mnohí vysvetľujú ako zasahovanie do jej nezávislosti.

„Konflikt záujmov neexistuje“

Čiastočne revidovaný by mal byť článok, ktorý hovorí o znížení povinného veku odchodu do dôchodku pre sudcov nad 62 rokov.  Masová výmena sudcov, ktorá by vďaka tomu bola potrebná, by mohla do talárov priviesť mnoho sudcov naklonených Fideszu, tvrdia odporcovia.

Zmeniť by sa ale legislatíva mala len do tej miery, že umožní výnimky, ktoré bude od prípadu k prípadu posudzovať súdny orgán, ktorý zodpovedá za správu súdov.

Minulý mesiac bola na post šéfky tohto úradu menovaná Szájerova manželka Tünde Handó. Europoslanec v tom konflikt záujmov nevidí. „Nevidím tu žiadny právny či etický problém“, povedal.

Keď bola menovali Handó do funkcie, Szajér rezignoval na stranícke pozície, v snahe „vyhnúť sa čo i len zdaniu“ politického vplyvu na súdnictvo. Zostáva však poslancom Európskeho parlamentu za Fidesz a podpredsedom skupiny Európskej ľudovej strany v EP.