Maďarsko: Vládny dotazník Stop Bruselu! vyplnilo už viac ako milión ľudí

Maďarsko

Frans Timmermans, zdroj: Európska komisia

Dotazník Stop Bruselu!, rozosielaný maďarskou vládou, vyplnilo a poslalo späť už 1,13 milióna voličov, oznámil dnes štátny tajomník úradu vlády Csaba Dömötör.

Tajomník vyjadril presvedčenie, že veľký záujem o vyplnenie formulára so šiestimi otázkami naznačuje, že ide o aktuálne a vážne záležitosti, ktoré ovplyvnia budúcnosť Maďarska. Informovala o tom webová stránka týždenníka Heti Világgazdaság.

Maďari účasťou na tejto „národnej konzultácii“ vyjadrujú podporu svojej národnej nezávislosti a politike maďarskej vlády, domnieva sa Dömötör. Podľa jeho názoru ide o silný odkaz Bruselu ale aj maďarskej opozícii.

Na otázky v dotazníku môžu maďarskí občania odpovedať do 20. mája.

Komisia tvrdenia z dotazníka vyvracia

Podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans 26. apríla – pri príležitosti vystúpenia maďarského premiéra Viktora Orbána v europarlamente – detailne vyvracal tvrdenia, ktoré v dotazníku uvádza maďarský kabinet. EK označila otázky predložené na „konzultáciu“ maďarským občanom za zavádzajúce.

V dotazníku Zastavme Brusel! maďarská vláda tvrdí, že Brusel žiada zrušiť zníženie režijných nákladov domácností; že chce donútiť Maďarsko prijať nelegálnych migrantov; že nelegálni migranti prichádzajúci do Maďarska sú podnecovaní prevádzačmi a medzinárodnými organizáciami, aby konali v rozpore so zákonmi; že v krajine pôsobí čoraz viac občianskych organizácií financovaných zo zahraničia s cieľom zasahovať do vnútorných záležitostí; že Brusel napáda maďarské opatrenia na tvorbu pracovných miest a útočí na Maďarsko aj pre znižovanie daní.

 

https://euractiv.sk/clanky/europa-dnes/madarsko-vyzyva-podpredsedu-komisie-aby-odstupil/