Maďarsko vytvorilo výnimky zo zákazu cestovania pre V4. Komisii sa to nepáči

Ministri zahraničných vecí V4 počas rokovania v slovinskom Blede. [Facebook/Szijjártó Petéer]

Európska komisia upozornila maďarskú vládu, ktorá od 1. septembra z dôvodu pandémie nového typu koronavírusu opäť uzavrela hranice krajiny, na diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti a tiež na dôležitosť „integrity schengenského priestoru“.

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders na svojom účte na Twitteri oznámil, že v tejto súvislosti už poslal list vláde Viktora Orbána.

Maďarsko povolilo výnimky zo zákazu vstupu cudzincov na svoje územie pre občanov ostatných krajín Vyšehradskej štvorky – Českej republiky, Slovenska a Poľska. Občania V4 môžu vstúpiť na územie Maďarska, ak sa preukážu negatívnym testom na COVID-19 vykonaným za posledných päť dní.

Reynders spresnil, že list do Budapešti naformuloval spolu s eurokomisárkou pre vnútorné záležitosti Ylvou Johanssonovou. „Pripomíname v ňom dôležitosť integrity schengenského priestoru a uplatňovanie opatrení na hraniciach, ktoré nie sú diskriminačné pre občanov a obyvateľov EÚ,“ uviedol eurokomisár na Twitteri.

Johanssonová odkázala, že akékoľvek opatrenie, ktoré nebude rešpektovať tieto základné princípy európskeho práva, musí byť „okamžite zrušené“.

Reynders a Johanssonová skontaktujú príslušné maďarské orgány, aby získali viac informácií o nových hraničných opatreniach.

Túto informáciu potvrdil aj hovorca EK Christian Wigand počas utorňajšieho brífingu s novinármi, keď spresnil, že „nie je možné diskriminovať európskych občanov na základe ich štátnej príslušnosti“.

Vyrokované výnimky

Maďarsko po prvýkrát ohlásilo zámer zatvoriť hranice od začiatku septembra ešte 24. augusta. Podrobnosti úrady zverejnili až v sobotu, 30. augusta.

Medzitým český premiér Andrej Babiš počas Strategického fóra v slovinskom meste Bled  požiadal maďarského premiéra Viktora Orbána, aby Maďarsko urobilo výnimku pre Čechov, ktorí majú rezervované dovolenky v Maďarsku. Informoval o tom maďarský minister zahraničných vecí Petér Szijjártó na svojom Facebooku.

V ďalšom poste Szijjártó doplnil, že po ďalších osobných konzultáciách a telefonátoch padlo rozhodnutie, že česká výnimka sa bude vzťahovať aj na občanov Poľska a Slovenska.

Nemecké predsedníctvo chystá odporúčania

Európska komisia sľubuje lepšiu koordináciu medzi 27 členskými krajinami Únie pri harmonizácii kritérií na definovanie rizikových krajín a oblastí z hľadiska šírenia koronavírusu.

Nemecko, ktoré v súčasnosti predsedá Rade EÚ, na základe chystaných návrhov eurokomisie pripravilo dokument, o ktorom budú v stredu v Bruseli rokovať veľvyslanci členských krajín EÚ (COREPER). Dôvodom je skutočnosť, že počas posledných mesiacov členské krajiny Únie zavádzali rôzne obmedzenia na svojich hraniciach, čo viedlo k nejednotnému prístupu z hľadiska cestovania pre obyvateľov EÚ.