Maďarsko žiada odstúpenie eurokomisárky Věry Jourovej

Maďarský premiér Viktor Orbán [EPA-EFE/Francois Lenoir]

Dôvodom sú jej vyjadrenie o „chorej demokracii“ v Maďarsku v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel.

Maďarský premiér Viktor Orbán zaslal v utorok list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyen, v ktorom oznámil, že pozastavuje spoluprácu s podpredsedníčkou Komisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou.

Orbán v liste žiadal okamžité odvolanie českej eurokomisárky Jourovej pre jej vyjadrenia, ktoré podľa neho urazili Maďarov.

Věra Jourová v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel z 25. septembra povedala, že Orbán v Maďarsku buduje „chorú“ demokraciu. Vyslovila obavy, že maďarská verejnosť si jedného dňa uvedomí, že predchádzajúce parlamentné voľby boli posledné, ktoré možno nazvať slobodnými.

„Orbánom presadzovaná demokracia nie je neliberálna, ale jednoducho chorá,“ povedala.

Podľa Orbána podpredsedníčka Európskej komisie urazila „maďarských občanov Európskej únie“ tým, že o nich tvrdí, že nie sú schopní vytvoriť si vlastný názor. „Sú to pomaly už obvyklé útoky nielen voči demokraticky zvolenej maďarskej vláde, ale aj urážky Maďarska a Maďarov,“ zdôraznil premiér.

Požiadavka lojálnej spolupráce

Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Varga vyzvala Jourovú na odstúpenie už v pondelok. Na Facebooku napísala, že vyjadrenia podpredsedníčky protirečia európskym hodnotám a požiadavkám lojálnej spolupráce.

Varga v reakcii na rozhovor na Facebooku napísala, že Jourová opäť otvorene zaútočila na Maďarsko, čím urazila Maďarsko i každého Maďara.

„Jej vyjadrenia protirečia európskym hodnotám a požiadavkám lojálnej spolupráce. Pani Jourová musí okamžite odstúpiť,“ píše maďarská ministerka spravodlivosti. Judit Varga sa zúčastňuje na zasadnutiach Rady EÚ pre všeobecné záležitosti, kde vždy kategoricky odmieta akékoľvek výhrady Komisie, či iných členských krajín k stavu právneho štátu v Maďarsku.

Maďarsko vytvorilo výnimky zo zákazu cestovania pre V4. Komisii sa to nepáči

Európska komisia upozornila maďarskú vládu, ktorá od 1. septembra z dôvodu pandémie nového typu koronavírusu opäť uzavrela hranice krajiny, na diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti a tiež na dôležitosť „integrity schengenského priestoru“.

Maďarsko sa spolu s Poľskom nachádza v procedúre podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy. Ten sa aktivuje v prípade, že európske inštitúcie dospejú k názoru, že v krajine hrozí riziko porušenia hodnôt EÚ. Európska komisia, Európsky parlament aj viaceré členské štáty vidia problémy v oblasti právneho štátu, nezávislosti súdnictva, akademickej slobody, okliešťovania občianskej spoločnosti, či plurality médií.

Maďarsko už v minulosti žiadalo rezignáciu člena Európskej komisie. V roku 2017 sa podobná výzva z Maďarska ušla podpredsedovi Európskej komisie Fransovi Timmermansovi za to, že povedal, že niektoré Orbánove komentáre o Georgovi Sorosovi sú antisemitské.

Európska komisia má zverejniť prvú monitorovaciu správu o stave právneho štátu vo všetkých členských krajinách budúci pondelok, 5. októbra.