Maďarský komisár zatiaľ nepresvedčil

Zdroj: TASR

Problémom pre mnohých poslancov boli najmä sporné zákony prijaté v Maďarsku v čase, keď bol ministrom spravodlivosti práve súčasný maďarský kandidát na post eurokomisára Tibor Navarcsics. Počas híringu stihli tiež poslanci viackrát spochybniť jeho proeurópske postoje.

Dezignovaný komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a občianstvo musí preto do pondelka vypracovať odpovede na doplňujúce otázky.

Počas trojhodinového „grilovania“, ako je označované vypočúvanie dezignovaných eurokomisárov, musel Navarcsics čeliť kritike za prijatie zákonov v Maďarsku v čase, keď bol ministrom spravodlivosti v Orbánovej vláde. Tie podľa viacerých hodnotení, vrátane analýzy Európskej komisie, obmedzovaliujú slobodu médií, nezávislosť súdnictva a činnosť mimovládnych organizácií.

„Podporujem slobodu prejavu,“ odpovedal Navarcsics na otázky týkajúce sa sporných maďarských mediálnych zákonov. „K hodnotám, ako sú sloboda, demokracia, právny štát, ľudská dôstojnosť a dodržiavanie ľudských práv mám osobne hlboký vzťah,“ dodal Navarcsics k otázkam poslancov.

Počas híringu musel presviedčať aj o svojich proeurópskych postojoch, pričom vyhlásil: „Byť Európanom je skvelá vec a ja som rád, že som Európan.“ „EÚ je najúspešnejšie regionálne zoskupenie,“ odpovedal Navarcisc na ďalšiu z otázok.

Na otázku rumunského poslanca Mircea Diaconu (ALDE), či by vymenil stranu FIDESZ za Úniu odpovedal, že vždy bol zástancom Únie v Maďarsku, pričom vzťahy Maďarska a Únie podľa neho prešli ťažkým obdobím a spormi.

Počas híringu stihol Navarcsics načrtnúť viacero priorít jeho portfólia. V pláne má investovanie do vzdelávania, najmä do učiteľo a kvalitných tried. Jeho cieľom je tiež spolupracovať s komisárkou pre zamestnanosť Marianne Thyssenovou na odstránení vysokej nezamestnanosti mladých ľudí v rámci EÚ.

Podľa zahraničných médií pôsobil prejav Navarcsicsa vyrovnaným dojmom. Nepovedal síce nič inšpiratívne, no nešliapol ani vedľa. Navarcsics sa však stretol s nesúhlasnou reakciou holandskej poslankyne Sophie in ´t Veld, podľa ktorej výrok prirovnávajúci Maďarsko k žiarivému príkladu pre ostatné krajiny uráža inteligenciu.

Ak bude vo svojej pozícii potvrdený, pôjde v novej Junckerovej komisii skôr o nevýrazného komisára, hodnotí portál digital-diplomacy.eu.