Majstrovstvá Európy vo futbale 2012 na Ukrajine sú ohrozené

Ukrajinská tlač citovala expertov, ktorí tvrdia, že namiesto očakávaného investičného boomu spojeného s hosťovaním prestížnych majstrovstiev sa Ukrajina rúti do ešte väčšieho zadlženia. Ekonóm Andrej Novak údajne pre Rádio Slobodná Európa uviedol, že prípravy šampionátu sa uberajú zlým smerom, ktorého výsledkom bude podstatný úbytok prostriedkov zo štátneho rozpočtu.

Tamojšia občianska organizácia People First v tejto súvislosti zaslala redakcii EurActiv reakciu, kde hovorí, že hoci „na začiatku sa naplánovalo, že len päť percent výdavkov na Majstrovstvá Európy v roku 2012 poputuje zo štátnej kasy a zvyšok bude na investoroch, v skutočnosti štát alokoval takmer 7 miliárd dolárov, miestne samosprávy poskytli len približne 0,7 miliardy a ďalších 6,2 miliardy eur pochádza z iných zdrojov.“

Novak dopĺňa: „Od úplného začiatku, kedy Ukrajinu vybrali, aby hostila šampionát, sa hovorilo o tom, že 82 percent potrebných prostriedkov pôjde od súkromných investorov. Dnes je situácia presne opačná“ a dodáva: „Pre každú inú krajinu takýto šampionát odštartuje investičný boom, ale pre nás je to investičná katastrofa.“ Podľa neho sa výstavba infraštruktúry potrebnej na majstrovstvá financuje výlučne z rozpočtu. „To znamená zadlženie sa. To znamená, že Ukrajina pripravuje pohár Euro 2012 na úkor penzistov, študentov a štátnych zamestnancov.“

Ekonóm v tomto ohľade podčiarkol, že Ukrajina má vytvorené zlé podmienky na investovanie a potencionálnych investorov odrádza aj nedostatočná právna istota.

Predseda podnikateľského združenia zastupujúceho turizmus Alexander Novikovski zároveň prípravy na šampionát kritizoval pre ich malý dôraz na turistickú infraštruktúru. Odborníci pritom tvrdia, že návštevníci majstrovstiev strávia na štadiónoch, cestách a letiskách len 5 percent svojho času a zvyšok budú venovať návšteve turistických atrakcií a využívaniu turistických služieb. „Je tu nedostatok právnej podpory: turistická infraštruktúra nezodpovedá medzinárodným štandardov,“ uviedol Novikovski.

Dodal, že napriek tomu, že krajina má mnoho historických pamiatok, ktoré by mohla ukázať turistom, neexistuje žiadna stratégia ako ich spraviť prístupné pre návštevníkov. Vyzval preto ukrajinských predstaviteľov, aby sa viac zaoberali potrebami návštevníkov a aby im poskytli dostatok informácií, napríklad pomocou turistických centier.

Hoci ukrajinské úrady plánujú do marca 2012 otvoriť v Kyjeve 13 nových hotelov, tamojšia tlač pripomína, že existujúce hotely sa postupne dostávajú do područia ruských podnikateľov.