Mali by mať Poľky na Slovensku bezplatné interrupcie? Proti sú aj liberálni europoslanci

Český protest v solidarite s poľskými ženami. Europarlament debatoval o tom, ako ďaleko by solidarita mala až zájsť. [EPA-EFE/Martin Divíšek]

Pozmeňovací návrh, ktorý vyzýva členské štáty poskytnúť Poľkám bezplatné interrupcie, rozdelil aj europoslancov, ktorí sú v tejto téme zvyčajne jednotní. Proti sú Bilčík a Wiezik zo Spolu aj Jurzyca z SaS, návrh ale prešiel aj vďaka hlasom Progresívneho Slovenska a Smeru.

V susednom Česku minulý týždeň vzbudila pozornosť infografika europoslanca Marcela Kolaju (Zelení). Ukazovala výsledky hlasovania českých europoslancov, z ktorých mala iba malá časť podporiť výzvu členským krajinám, aby poľským ženám zabezpečili bezpečné potraty.

Slovenská verzia infografiky by ukazovala zelenú fajku iba u piatich europoslancov. A podobne ako v Česku, aj u nás by v nej absentovali europoslanci, ktorí zvyčajne práva žien podporujú. Napríklad Vladimír Bilčík a Michal Wiezik zo Spolu alebo Eugen Jurzyca z SaS.

V Kolajovej infografike ale chýbalo jedno dôležité slovo. V skutočnosti totiž ukazuje iba výsledky hlasovania o pozmeňovacom návrhu, ktorý obsahoval volanie nielen po bezpečných interrupciách, ale aj bezplatných. Situáciu ďalej skomplikoval fakt, že výsledky hlasovania pre celé uznesenie neboli zverejnené.

Matićova správa prešla, podporila ju aj väčšina slovenských europoslancov

Poslanci Európskeho parlamentu v štvrtkovom záverečnom hlasovaní prijali správu chorvátskeho europoslanca Pedraga Matića o sexuálnom a reprodukčnom zdraví žien a dievčat. Ôsmi slovenskí europoslanci boli za, piati proti a jeden sa hlasovania zdržal.

O čom bolo uznesenie a ľavicový pozmeňovací návrh

Europoslanci vo štvrtok (11. novembra) prijali uznesenie k prvému výročiu takmer úplného zákazu interrupcií v Poľsku. Krajinu v ňom vyzvali, aby zákaz zrušila a zabránila tak ďalším tragédiám. Odkázali na nedávnu smrť Poľky Izabely, ktorá zomrela na toxický šok, kým lekári čakali na úmrtie plodu v jej maternici.

Uznesenie je nelegislatívny dokument, nie je teda pre členské štáty záväzné. O miernu zmenu tejto politickej výzvy sa pokúsila frakcia Konfederatívna skupina Európskej zjednotenej ľavice/Severská zelená ľavica (GUE/NGL). Pozmeňujúcim návrhom chcela členské štáty vyzvať, aby Poľkám poskytli „prístup k bezplatnému a bezpečnému umelému prerušeniu tehotenstva“.

Pozornosť sa zvyčajne sústredí na výsledky hlasovaní o celom uznesení, nie o pozmeňujúcich návrhoch. V tomto prípade však o zverejnenie hlasovania jednotlivých europoslancov (roll-call) požiadala iba ľavicová frakcia, a to práve k ich pozmeňovaciemu návrhu. Informácie o tom, ako europoslanci hlasovali o celom uznesení, teda bezprostredne dostupné neboli.

Poľská aktivistka: Časy slušnosti sú za nami, silný jazyk je potrebný

Používame silný jazyk, aby sme vytvorili kontrast: kontrast medzi lžami, ktoré slušným jazykom opakuje súčasná vláda a expresívnym jazykom v uliciach, hovorí v rozhovore pre EURACTIV.pl KLEMENTYNA SUCHANOW.

Ako to vidia liberálni europoslanci, ktorí boli proti

Proti ľavicovému dodatku o bezplatných interrupciách pre Poľky hlasovali všetci europoslanci zo Skupiny Európskej ľudovej strany (EPP), vrátane Miriam Lexmann a Ivana Štefanca z KDH a Petra Polláka z OĽaNO. Tí hlasujú proti uzneseniam na túto tému konzistentne.

Proti však bol aj europoslanec Vladimír Bilčík zo Spolu, ktorý naopak poľské zákony zvyčajne kritizuje. Pre EURACTIV Slovensko však hovorí, že zvyšok uznesenia podporil.

„Dnes Poľky môžu absolvovať interrupciu na Slovensku za rovnakých podmienok ako Slovenky,“ vysvetľuje Bilčík. Uznáva pritom, že chudoba a zlá informovanosť je pre ne najväčšou bariérou, to však podľa neho platí rovnako pre Poľky aj Slovenky.

„Nesúhlasím preto s návrhom, aby slovenské občianky, aj tie chudobné, platili zo zdravotného poistenia interrupcie zdarma a samé ich mali spoplatnené,“ hovorí Bilčík. Zlepšiť dostupnosť interrupcie pre ženy by však chcel zlegalizovaním interrupčnej tabletky, ktorá je lacnejšia.

Podobne to vidí aj jeho stranícky kolega Michal Wiezik, ktorý však hlasovanie tentokrát vynechal, bol totiž na stretnutí s ministrom životného prostredia na Slovensku. Hovorí, že by uznesenie podporil, ľavicový návrh ale nie.

„Bezplatnú a dokonca ani bezpečnú starostlivosť totiž nevieme zabezpečiť ani pre slovenské ženy, a nepríde mi správne predpisovať iným štátom povinnosti, ktoré má voči svojim občanom garantovať každý členský štát. Bol by to nesprávny a benevolentný signál voči poľskej vláde,“ hovorí pre EURACTIV Slovensko Wiezik.

S podobným odkazom sa pridáva aj Eugen Juryzca (SaS, ECR). „Niektoré potraty sú v členských štátoch EÚ spoplatnené. Nebolo by korektné, ak by takéto zákroky boli v týchto štátoch pre Poľky zadarmo,“ vysvetľuje svoje hlasovanie Jurzyca.

Už aj liberáli chcú v europarlamente koalíciu, SaS a ich frakciu nepozývajú

Europoslanci z frakcie Obnovme Európu v Parížskej deklarácii hovoria o spolupráci proeurópskych strán. Myslia tým ľudovcov, socialistov aj zelených, nie však Európskych konzervatívcov a reformistov, kde pôsobí aj slovenská SaS.

Ako to vidia liberálni europoslanci, ktorí boli za

Pozmeňovací návrh nakoniec v europarlamente prešiel s 319 hlasmi za, aj vďaka podpore piatich slovenských europoslancov. Boli to poslanci za frakciu Obnovme Európu (RE) Michal Šimečka (PS), Martin Hojsík (PS) a Lucia Ďuriš Nicholsonová (zvolená za SaS). Návrh podporili aj europoslanci zvolení za Smer pôsobiaci v Skupine progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D), Robert Hajšel a Miroslav Číž.

Hlasovania sa zo zdravotných dôvodov nezúčastnila Monika Beňová (Smer-SD, S&D). Pre EURACTIV Slovensko však hovorí, že by uznesenie aj s ľavicovým dodatkom podporila.

„Výsledkom takýchto obmedzení je bohužiaľ len potratová turistika, keď ročne desiatky tisíc poľských žien cestujú z dôvodu vykonania umelého prerušenia tehotenstva do zahraničia, najmä do susedných krajín, vrátane Slovenska,“ myslí si o poľských zákonoch Beňová.

Samotný dodatok obhajuje aj autor českej infografiky Kolaja.

„Poľské ženy síce môžu ísť do Česka, ale viažu sa s tým vysoké finančné výdavky,“ povedal pre CNN Prima NEWS. „Ide o to, aby nemuseli platiť nejaké horibilné sumy v jednotlivých členských krajinách, aby mohli potrat podstúpiť.“

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte