Malloch: Gréci možno opustia euro, zvažujú dolár

Zdroj: TASR

Vyhlásenia Teda Mallocha na adresu EÚ už v minulosti rozvírili debatu. Známa je jeho predpoveď, že sa eurozóna v roku 2018 rozpadne. V minulotýždňovom rozhovore pre grécku televíziu Skai TV tiež nevyberal diplomatický jazyk: Grécku by podľa neho bolo lepšie mimo eurozóny, niektorí ekonómovia vraj diskutujú o dolarizácii ekonomiky.

Prepis rozhovoru priniesol grécky denník Ekathimerini. Malloch v ňom v podstate opakuje argument Medzinárodného menového fondu: Grécko potrebuje odpis dlhu. Nemecko a ďalší európski veritelia s tým však nebudú súhlasiť, krajine by preto bolo lepšie mimo menovej únie.

Programy šetrenia, ktoré Grékom ordinujú medzinárodní veritelia, podľa neho zlyhávajú. „Preto sa možno musíte pýtať otázku, či to, čo by mohlo nasledovať (po vystúpení z eurozóny), môže byť horšie než to, čo sa deje teraz“, tvrdí Malloch.

Návrat k drachme by samozrejme nebol bezproblémový. Podľa Mallocha sa diskutuje o rôznych alternatívach. „Poznám niektorých gréckych ekonómov, ktorí prišli do popredných think-tankov v USA, aby diskutovali o tejto otázke a otázke dolarizácie: takáto téma samozrejme straší Nemcov, pretože skutočne nechcú také idei počúvať“, tvrdí pravdepodobný budúci vyslanec USA pri EÚ.

Dolarizácia môže znamenať naviazanie budúcej drachmy na hodnotu amerického dolára (podobné rozhodnutie prijala po finančnej kríze Argentína), i prijatie dolára ako meny.

Malloch zdôraznil, že neprezentuje oficiálne pozície americkej vlády. Na druhej strane pripomenul, že grécke členstvo v eurozóne vidí skepticky aj prezident Trump.

„Nie je to niečo, o čom by som diskutoval s prezidentom Trumpom, či ministerstvom zahraničných vecí, či kýmkoľvek z financií. No chcel by som divákom pripomenúť, že nik menej ako prezident Trump pred asi rokom tweetol, že Gréci v eurozóne strácajú čas.“