Malmströmová na híringu vysvetľovala, či arbitrážny systém bude súčasťou TTIP

Zdroj: TASR

„Ak je tu oblasť, v ktorej by mal byť nový eurokomisár pre obchod obzvlášť opatrný, tak je to dohoda o voľnom obchode TTIP (Translatlantic Trade and Investment Partnership),“ povedala Malmströmová. „Sú to najnáročnejšie rokovania, ktoré sú zrejme aj najviac debatované na verejnosti,“ dodala dezignovaná komisárka pre obchod.

Tá sa počas híringu nevyhla ani odpovediam na otázky týkajúce sa diskutovaného systému riešenia sporov medzi investorov a štátom (arbitráž) ISDS (Investor-state dispute settlement), ktorý má podľa jeho oponentov nadnárodným spoločnostiam umožniť obísť národné súdy.

„V tomto parlamente a nielen tu, je to veľmi závažná téma,“ priznala Malmströmová počas híringu na margo arbitrážneho systému, ktorý má byť súčasťou TTIP. Či arbitrážny systém ostane súčasťou TTIP, eurokomisárka pre obchod povedať nevedela. Podľa jej slov je príliš skoro vytvárať závery.

Komisárka sa však musela dištancovať od dokumentov, ktoré boli doručené Európskemu parlamentu pod jej menom, pričom  obsahovali zmienku o tom, že arbitrážny systém by mal byť z pripravovanej zmluvy TTIP vypustený.

Pokým Malmströmová hovorila o technickej chybe, vplyvná holandská europoslankyňa Marietje Schaake z frakcie Liberálov a demokratov za Európu (ALDE) tvrdila, že text omylom doručený pod Malmströmovej menom osobne upravil nemecký právnik Martin Selmayr, ktorý bude šéfom kabinetu nového predsedu Komisie Jean-Claude Junckera.

Slová europoslankyne potvrdili dvaja ďalší ľudia informovaní o incidente, podľa ktorých Malmströmová o dodatkoch, ktoré spravil Selmayr nevedela. Hovorkyňa nového predsedu Komisie Junckera sa k danej veci odmietla vyjadriť. Malmströmová vo svojom svedectve zvolila opatrnú stratégiu, pričom naznačila, žeby arbitráže nemali byť z dohody vylúčené úplne, ale ich pozícia v dohode by sa mala vylepšiť.

Ako členka odchádzajúcej Komisie sa Malmströmová postavila za návrhy vychádzajúce zo zmluvy medzi EÚ a Kanadou, pričom by podobný systém mohol byť použitý aj v zmluve s USA.

Avšak ľudia z blízkeho okolia Junckera tvrdia, že ten nechce kanadskú verziu dohody prebrať do dohody s USA, čo by mohlo naznačovať prvý rozpor nového šéfa Komisie s komisárkou pre obchod.

TTIP vzbudzuje obavy

Pripravovaná dohoda medzi EÚ a USA vzbudzuje obavy najmä medzi spotrebiteľskými a environmentálnymi združeniami, podľa ktorých vytvorenie najväčšej zóny voľného obchodu na svete môže narušiť európske štandardy ochrany dát či bezpečnosti potravín.

Podľa Malmströmovej je preto potrebné počas rokovaní o dohode zabezpečiť väčšiu transparentnosť. Dezignovaná eurokomisárka europoslancom prisľúbila lepšiu informovanosť o rokovaniach, avšak podľa jej slov netreba zabudnúť ani na národné parlamenty a predovšetkým na občanov EÚ.

Jej prísľub ocenila holandská europoslankyňa z frakcie Liberálov a demokratov za Európu (ALDE) Marietje Schaake. „Musíme si byť istí, že nielen veľké spoločnosti, ale aj malé a stredné podniky a bežní občania môžu prispieť do vyjednávacích procesov. Pozitívne dopady z týchto dohôd musia vnímať aj občania, nielen veľké spoločnosti,“ dodala Schaake.

Malmströmová  počas híringu tiež zdôraznila, že v budúcnosti sa trh stane ešte dôležitejší pre európsky rast a životnú úroveň obyvateľov členských štátov. „EÚ je hlavným obchodným partnerom viac ako sto krajín,“ povedala. Ako dodala: „Viac ako desať percent pracovníkov v EÚ je závislých na vonkajšom obchode, čo robí z EÚ atraktívny priestor pre zahraničné spoločnosti a investorov.“