Manfred Weber potvrdil, že má ambíciu nahradiť Junckera

Tlačové vyhlásenie Manfreda Webera, kde oficiálne oznamuje svoju kandidatúru na post volebného lídra EPP. [Didier BAUWERAERTS (© EU /EP2018)]

Nemecký poslanec sľubuje nerobiť rozdiely medzi východom a západom. Európski ľudovci vyberú svojho kandidáta počas snemu v novembri.

Manfred Weber, predseda skupiny Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS), najväčšej politickej frakcie v Európskom parlamente, v stredu v Bruseli oficiálne potvrdil, že sa bude uchádzať o post predsedu Európskej komisie (EK).

Chce tak urobiť ako volebný líder EPP v budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu (EP).

Weber predstúpil pred novinárov krátko pred 13.00 h po prvom zasadnutí svojej frakcie po dovolenkovom období. Vyhlásil, že EÚ sa nachádza v „bode zlomu“ a pripomenul útoky zo strany radikálov, populistov a antieurópanov, ktorým treba čeliť.

Merkelová podporila kandidatúru Manfreda Webera na post šéfa eurokomisie

V súvislosti s Weberom zaznievajú aj kritické hlasy, ktoré ho označujú za spojenca východoeurópskych autoritárskych lídrov typu Viktora Orbána.

„Pýtal som sa sám seba“

Za najpálčivejšie témy, ktorým sa podľa neho Únia musí venovať, považuje otázku migrácie, ale aj digitalizáciu a ďalší demokratický rozvoj a obranu hodnôt, na ktorých je postavená.

Ďalej uviedol, že v rámci EPP dlhé týždne prebiehali diskusie o tom, či by mal kandidovať. „Pýtal som sa sám seba, či môžem osobne prispieť k tomuto procesu, k riešeniu týchto výziev a odpovedal som si, áno, môžem,“ vyhlásil Weber pred novinármi.

Nerozlišovať západ a východ

Podľa neho nastal čas na to, aby EÚ mala bližšie k občanom. Sľúbil zjednotiť Európanov a nerobiť rozdiely – nehovoriť o východných a západných krajinách, o menších či väčších štátoch. „Je iba jedna EÚ,“ zdôraznil Weber.

Weber si myslí, že je potrebné zbližovať názory a budovať mosty, lebo ak EÚ nebude silná, nebude mať šancu na prežitie v dnešných časoch. Na záver svojho prejavu Weber zdôraznil, že je „presvedčeným Európanom“ a chce konať viac v prospech všetkých Európanov. Vyslovil sa za menej byrokratickú a za demokratickejšiu a otvorenejšiu Úniu, ktorú „treba vrátiť“ ľuďom.

Merkelová by chcela stoličku predsedu Európskej komisie pre Nemecko

Kancelárka Angela Merkelová sa zamerala na podporu nemeckého kandidáta na post predsedu Európskej komisie namiesto toho, aby pomohla Jensovi Weidmannovi  dostať sa na čelo Európskej centrálnej banky, informoval nemecký Handelsblatt.

Nebude to bez súťaže

O volebnom lídrovi EPP pre budúcoročné eurovoľby rozhodne zjazd strany začiatkom novembra v Helsinkách. Medzi ďalších potenciálnych kandidátov na volebného lídra EPP podľa médií patrí súčasný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier, holandský expremiér Mark Rutte, bývalý predseda írskej vlády Enda Kenny, predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani či bývalý fínsky premiér a súčasný viceprezident Európskej investičnej banky (EIB) Alexander Stubb.

Ten by mal podľa informácií týždenníka Politico predložiť svoju potenciálnu kandidatúru v druhej polovici septembra.

Štefanec: Je to dobrá správa

Kandidatúra Manfreda Webera je podľa europoslanca a vedúceho slovenskej delegácie pri EĽS Ivana Štefanca (KDH, EĽS) dobrou správou.

Podľa jeho slov je Weber ako člen najväčšej politickej frakcie v Európe a jej šéf v europarlamente „kvalifikovaným kandidátom“ na túto pozíciu a má všetky predpoklady na to, aby túto výzvu zvládol.

„Viem, že to nie je jednoduchá výzva, uchádzať sa o dôveru ľudí a ísť do európskych volieb na čele kresťanských demokratov, najsilnejšieho zoskupenia v Európe. Ja sám mu chcem pomôcť, má moju osobnú dôveru,“ uviedol Štefanec.

Smer-SD vidí za kritikou z europarlamentu odplatu za kvóty

Šéf euroľudovcov Manfred Weber cez víkend vyzval premiéra Fica, aby odvolal Roberta Kaliňáka. Europoslanci za Smer-SD mu v reakcii pripomínajú, že chcel presadiť kvóty a Orbánove praktiky prešiel mlčaním.

Štefanec pripustil, že v tábore ľudovcov sa hovorí aj o iných menách známych politikov, oficiálne sa však nominačný proces začal až teraz v septembri, takže všetko je otvorené a EPP opäť raz potvrdí, že má viacero silných kandidátov, spomedzi ktorých rozhodne demokratická súťaž.

Zároveň priznal, že istým tromfom pre Webera je skutočnosť, že pochádza nielen z najsilnejšej politickej rodiny, ale aj z najsilnejšej krajiny EÚ a že má aj podporu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner