Marine Le Pen už o frexite nehovorí. Plánuje ho v praxi

Le Pen chce Európsku únie hlboko zreformovať, jej plány však narúšajú základné piliere bloku. [TASR-AP Photo/Daniel Cole]

Prezidentská kandidátka by po zvolení spochybnila nadradenosť európskeho práva, „európsky ľud“ totiž podľa nej neexistuje. Jej plánované obnovenie kontrol na hraniciach by tiež narušilo voľný pohyb tovaru a osôb, čo sú základné piliere Únie.

Le Pen a súčasný prezident Emmanuel Macron, ktorí sa v nedeľu stretnú v poslednom kole prezidentských volieb, sa počas televíznej debaty nezhodli na vízii Európskej únie. Na rozdiel od roku 2017, kedy v obdobnom súboji zvíťazil Macron, Le Pen už neobhajovala odchod Francúzska z EÚ.

„Chcem, aby Komisia rešpektovala suverénne národy vrátane ich spoločenských rozhodnutí,” povedala Le Pen. Vo svojom programe navrhuje zorganizovať referendum o nadriadení francúzskych zákonov nad tie európske. Európska suverenita totiž podľa nej nemôže existovať, pretože neexistuje ani „európsky ľud“.

Podľa Macrona by však jej plány znamenali de facto frexit. „Stále chcete vystúpiť, len to tak nepomenovávate,” povedal súčasný prezident.

Marine Le Pen si na predvolebnú kampaň požičala z maďarskej banky

Prvá dáma francúzskej pravice, Marine Le Pen, si zaistila pôžičku vo výške 10,6 milióna eur v nemenovanej maďarskej banke. Informovala o tom stanica RTL. Peniaze majú pomôcť s financovaním jej kampane pred aprílovými prezidentskými voľbami.

Maskovaný frexit

„Chcem, aby sa táto európska organizácia vyvíjala,” povedala Le Pen počas debaty. Európa podľa nej nie je „všetko alebo nič“ a naznačila, že by svoje úsilie sústredila na reformu tých európskych projektov, s ktorými nesúhlasí.

Tým sú podľa nej pribúdajúce dohody o voľnom obchode a pracovná politika, v rámci ktorej by francúzski zamestnávatelia uprednostňovali zamestnávanie „státisícov“ cudzincov.

Le Pen sa tiež zmienila o stratégii EÚ Z farmy na stôl, ktorá podľa nej vedie k poklesu poľnohospodárskej produkcie v čase, keď blok čelí veľkej potravinovej kríze v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine.

Zmena rétoriky Le Pen však francúzsku občiansku spoločnosť nepresvedčila. „Aj keď sa v roku 2017 z čisto taktických dôvodov rozhodla skryť svoju eurofóbiu, víťazstvo Marine Le Pen by predstavovalo veľké riziko pre členstvo Francúzska v Európskej únii, eurozóne a schengenskom priestore,” uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom tento týždeň a podpísanom približne päťdesiatimi organizáciami občianskej spoločnosti a proeurópskymi poslancami.

Le Pen vo svojom programe tiež uvádza, že chce „obnoviť trvalý dohľad a kontrolu našich hraníc” francúzskou políciou a colnými orgánmi, aby tak kompenzovala „vážne zlyhania” EÚ. Takýto krok by však narušil voľný pohyb tovaru a osôb, čo sú základné piliere bloku.

Minulý týždeň dala Le Pen tiež jasne najavo, že medzi jej priority nebude patriť ani tradičná spolupráca s Nemeckom. Podľa odborníka na záležitosti EÚ Daniela Desesquelleho by víťazstvo Le Pen viedlo k „závratnému zhoršeniu francúzsko-nemeckých vzťahov”. Dodal, že Európa funguje len vtedy, keď sú Francúzi a Nemci na rovnakej línii.

Le Pen tiež plánuje reformovať EÚ cez skutky, miesto inštitucionálnej reformy. Táto metóda však podľa Desesquelleho neprinesie ovocie. „Zmeny sa nepresadzujú búchaním päsťou do stola. Európa funguje na dohodách.”

Tandem Francúzsko-Nemecko chce európsku federáciu aj za cenu dvojrýchlostnej Únie

Nová nemecká vláda aj francúzske predsedníctvo EÚ sa zhodnú, že chcú viac Únie. Ak s tým nebudú súhlasiť všetky štáty, sú otvorení spolupráci v menšej skupine. Paríž a Berlín sa však môžu rozhádať na fiškálnych pravidlách.

Spojenec len v Maďarsku

Strana Le Pen Národné zhromaždenie dúfa v spojenectvo s Poľskom, Maďarskom a v poslednej dobe aj s Dánskom, ktoré začína sprísňovať svoju migračnú politiku. Avšak vzhľadom na to, že európske krajne pravicové strany sú v mnohých otázkach rozdelené a vo väčšine krajín nie sú pri moci, Francúzsku v prípade nedeľňajšieho zvolenia Le Pen hrozí skôr „bezmocnosť a izolácia”, myslí si Desequelle.

„Jediným skutočným spojencom pani Le Pen je Maďarsko,” povedal a odmietol myšlienku, že by Poľsko bolo neochvejným podporovateľom vlády vedenej Le Pen, vzhľadom na vzťahy jej strany s Ruskom a ruským prezidentom. Francúzsko-maďarské spojenectvo proti ostatným 25 krajinám by však podľa analytika zvyšok Európy „destabilizovalo“.

Odmieta však, že by v posledných dvoch mesiacoch francúzskeho predsedníctva EÚ prebehli politické zmeny, aj v prípade zvolenia Le Pen. Pripúšťa možnosť len symbolických „prevratných“ aktivít.