Mark Rutte: Ukrajina nemá byť členom EÚ

Mark Rutte, (zdroj: Európska komisia)

Referendum o asociačnej dohode s Ukrajinou, ktoré vyvolali holandskí euroskeptici, prebehne 6. apríla. Pre vládu nie je záväzné, ale musí k nemu vydať stanovisko.

Presne týždeň pred referendom prehovoril premiér Mark Rutte o svojej predstave úlohy Ukrajiny v Európe. V rozhovore pre portál nu.nl okrem iného uviedol, že Rusko má právo na dobré vzťahy s Ukrajinou, no prekračuje ho.

„Veríme, že Ukrajina by mala mať dobré vzťahy aj s Ruskom aj s Európou. Ak by Ukrajina vstúpila do Európskej únie, neplatilo by to,“ myslí si Rutte.

Referendum spustilo 300 tisíc čitateľov satirického blogu GeenStijl. Podľa prieskumov sa väčšina Holanďanov v stredu skutočne vysloví proti dohode, ktorá má posilniť hospodárske vzťahy s úniou.

Rutte ale asociačnú dohodu vníma ako prostriedok na zaistenie stability v bezprostrednom susedstve Európskej únie. Vláda aj parlament v krajine už dohodu schválili.

Paradoxne je to v Holandsku len druhé referendum v histórii. Jeho zástancov zvyknú obviňovať z prokremeľskej rétoriky. Socialistický poslanec Harry van Bommel tvrdí: „Aj bez toho, aby sme podporovali Putinovu víziu, chápeme pocit v Rusku, že sa EÚ a NATO pohybujú východným smerom. To sú jednoducho fakty.“

Bez víz áno, členstvo v nedohľadne

Šéfredaktor denníka Kyiv Post Brian Bonner poznamenal, že spolupráca s EÚ zvyčajne funguje na princípe „viac za viac“. To znamená, že viac demokratických reforiem prinesie krajine viac výhod, akou je napríklad možnosť cestovať bez víz.

V ukrajinskom prípade sa podľa neho tento princíp mení na „menej za menej“. Veľvyslanec EÚ na Ukrajine Jan Tombiński pripomína, že únia si s Ukrajinkou dohodla základné podmienky pre zrušenie vízovej povinnosti pred šiestimi rokmi.

Podmienky existujú doteraz, no v apríli by už Európska komisia mala predložiť návrh vízovej liberalizácie. Ukrajinský prezident Petro Porošenko povedal domácim médiám, že bezvízový režim by sa mohol stať realitou do konca júna.

Podobne ako Rutte sú k ukrajinskému členstvu v únii skeptickí aj samotní predstavitelia EÚ. Na začiatku marca predseda Komisie Jean-Claude Juncker uviedol, že členstvo krajiny v únii a v NATO je reálne možno o 20-25 rokov.