Maroš Šefčovič má podporu socialistov najmä na východe Únie

Maroš Šefčovič na tlačovej konferencii v Európskom parlamente. 17. 9. 2018 [Benoit BOURGEOIS / Európsky parlament]

Jeho kandidatúru na volebného lídra strany eurosocialistov podporilo zatiaľ deväť sociálno-demokratických strán z deviatich krajín.

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič dnes na tlačovej konferencii v Európskom parlamente oficiálne odštartoval svoju kampaň v boji o post volebného lídra Strany európskych socialistov (PES) v nadchádzajúcich európskych voľbách.

Tie sa budú konať v máji 2019.

Podpora 9 strán z 9 krajín

Šefčovič, ktorý je podpredsedom Európskej komisie pre Energetickú úniu, túto ambíciu ohlásil ešte pred letom. Medzičasom sa mu podarilo získať podporu 9 členských strán v rámci PES, čo bola podmienka stanovená pre vstup do súťaže o post spitzenkandidáta (volebného lídra).

V Európskej ľudovej strane, tradičného rivala európskych socialistov, sa o túto pozíciu zatiaľ uchádza líder jej skupiny v europarlamente, Manfred Weber. V tejto chvíli sú Manfred Weber a Maroš Šefčovič jedinými oficiálnymi kandidátmi o post volebných lídrov svojich európskych politických zoskupení, resp. potenciálni spitzenkandidáti.

Aká veľká bude konkurencia?

Šefčovič nechcel o možných konkurentoch v rámci PES špekulovať. „Viem, ako ťažko som sa sám rozhodoval do toho ísť“, povedal na tlačovom briefingu.

Jedno z mien, o ktorom sa špekulovalo, je meno súčasnej vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federici Mogheriniovej z Talianska. Hovorí sa aj o prvom podpredsedovi Európskej komisie z Holandska Fransovi Timmermansovi.

O víťazovi „primárok“ rozhodne snem eurosocialistov v decembri v Portugalsku.

Východ-západ

V kampani chce hovoriť najmä o väčšej autonómii EÚ v oblastiach, ako sú obchod alebo digitálne technológie. Silnou témou pre neho bude odstraňovanie rozdielov medzi východom a západom a apel „viac sa počúvať.“

Šefčovič hovorí, že ak by sa vyriešili existujúce rozdiely v životnej úrovni, pomohlo by to jednoduchšie riešiť mnohé problémy, ktoré sa v minulom období riešili na celoeurópskej úrovni.

Spomenul napríklad vysielanie pracovníkov do zahraničia a nedoriešenú otázku vodičov kamiónov pracujúcich v tretích krajinách.

„Ak by životná úroveň bola vyrovnanejšia, to by naozaj miernilo mnoho ťažkých diskusií, ktoré sme tu mali v uplynulom období,“ skonštatoval.

Šefčovič chce vrátiť medzi členské štáty pocit solidarity a spravodlivosti

V kampani na šéfa Európskej komisie sa jej slovenský člen plánuje sústrediť na ekonomické témy a konkrétne výsledky. Pred eurovoľbami by rád dotiahol legislatívu o emisiách z cestnej dopravy.

Podpora v nových členských krajinách

Podporu zatiaľ našiel Maroš Šefčovič najmä v sociálnodemokratických stranách v novších členských krajinách EÚ.

Konkrétne ide o strany z regiónu V4 – okrem strany Smer-SD, za ktorú bude kandidovať do eurovolieb, sú to strany z Poľska, Maďarska a z Českej republiky. ČSSD ho dokonca na túto pozíciu navrhla.

Podporu našiel aj na Pobaltí, v Litve a Lotyšsku, ďalej na Malte (jedna z mála sociálno-demokratických vlád v EÚ momentálne), Cypre a v Rumunsku.

Na odozvu ešte čaká z Belgicka, Slovinska, Chorvátska či Írska.

Svoju kandidatúru vníma aj ako posilňovanie demokratickej legitimity Európskej komisie, kde je snaha, aby čo najviac jej členov prešlo demokratickým volebným procesom v eurovoľbách.

Spitzenkandidát to nemá isté

Pokiaľ ide o to, či bude budúci predseda Európskej komisie určite spitzenkandidát, Šefčovič pripúšťa, že nálady v členských štátoch sú rôzne, mnohí ešte vyčkávajú a „výsledok (pokiaľ ide o finálny výber šéfa eurokomisie) môže byť aj iný“.

„Je tu ale silné volanie zo strany Európskeho parlamentu aby sa proces spitzenkandidátov nasledoval,“ povedal.

Anketa: Aké sú šance kandidatúry Maroša Šefčoviča na šéfa eurokomisie?

Odpovedajú politológovia Aneta Világi (FiF UK), Vladimír Bilčík (FiF UK / SPOLU-OD) a Radovan Geist (FiF UK / EURACTIV Slovensko). V prospech Šefčoviča hovoria skúsenosti a nekonfliktnosť, v neprospech slabý výtlak európskych socialistov v dnešnej politickej situácii v EÚ.

Hlasoval by za kritické uznesenie k Maďarsku

Šefčovič sa vyhranil voči nacionalistom a extrémistom, ktorí „ponúkajú skratkovité riešenia“ a využívajú neistotu ľudí.

Keďže má podporu maďarských socialistov, podľa vlastných slov s nimi zdieľa obavy o vývoj v Maďarsku pod vládou Fideszu.

Hovorí síce, že na rozdiel od Poľska sa Maďarsko snaží rokovať, no keby v súčasnosti sedel v Európskom parlamente, hlasoval by za uznesenie, ktoré v stredu prešlo a ktoré žiada členské štáty, aby voči Maďarsku spustili procedúru podľa článku 7.