Mayová avizuje obmedzenie voľného pohybu osôb

Theresa May, Robert Fico

Predseda vlády Robert Fico a britská premiérka Theresa Mayová, (zdroj: TASR - Martin Bauman)

Britská premiérka Theresa Mayová chce v nasledujúcich mesiacoch v prvom rade riešiť obavy svojich spoluobčanov v oblasti migrácie. Na včerajšej návšteve v Bratislave zdôraznila: „Malo by nás viesť to, čo je najlepšie pre Spojené kráľovstvo aj pre Európsku úniu, no nie na základe doterajších modelov.“

Briti vnímajú migráciu inak ako my na kontinente, poznamenal premiér Robert Fico. Aj preto musela Mayová čeliť otázke BBC, čo brexit znamená pre 90 tisíc Slovákov v Británii. Povedala, že sa ich sa právo žiť a pracovať v krajine nemení. Zmenilo by sa, iba ak by rovnaké práva stratili Briti žijúci v únii.

Mayová ďalej postavila jasnú bariéru medzi tými občanmi EÚ, ktorí už v Británii žijú, a inými potenciálnymi migrantmi. „V otázke voľného pohybu osôb vyslali občania veľmi jasné stanovisko. Voľný pohyb osôb nemôže pokračovať tak, ako doteraz,“ uviedla britská premiérka. Jej kabinet plánuje túto požiadavku naplniť.

Počas návštevy novej ministerskej predsedníčky, pochopiteľne, dominovala téma brexitu. Na jeho adresu Fico uviedol: „Je našou povinnosťou využiť túto príležitosť na predstavenie nového projektu vzájomných vzťahov medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou. Projektu, ktorý bude zaujímavý tak pre občanov Európskej únie, ako aj pre občanov Veľkej Británie.“ Od Britov očakáva predstavenie ich vlastnej vízie.

Odchádzame z Európskej únie, ale nie z Európy a nesťahujeme sa ani zo sveta, reagovala Mayová. Ostrovania chcú byť podľa nej silným hlasom v prospech liberálnej demokracie a voľného obchodu a tiež do poslednej chvíle naplno využívať svoje členstvo v EÚ. Článok 50 Zmluvy o Európskej únií (ZEU), ktorý im ju umožní opustiť, aktivujú až budúci rok.

„Vždy som hovoril, že sa Európska únia zamilovala do seba. Chceli sme byť najlepší na svete, ale zdá sa, že mnohé regióny nás predbiehajú,“ povzdychol si včera premiér, „nech je teda brexit relevantnou odpoveďou na tento vývoj.“

Poliaci môžu ostať

Brexitové turné britskej premiérky Theresy Mayovej po Bratislave pokračovalo v Poľsku. Vo Varšave Mayová ubezpečovala, že 800 tisíc Poliakov žijúcich v Británii môže ostať. Jej krajina to od nich vraj očakáva. V tejto súvislosti ďalej ostro odsúdila fyzické útoky, ktoré sprevádzali dni krátko po júnovom referende.

Na stretnutí s poľskou premiérkou Beatou Szydłovou potvrdila záväzky Londýna voči Severoatlantickej aliancii, vrátane rozhodnutia rozmiestniť britských vojakov vo východnej Európe. Na oboch stretnutiach s krajinami V4 vyzdvihla spoločné pôsobenie vojakov v Afganistane či na Cypre.