Mayová chystá zmeny vo vláde. Pripravuje sa na tvrdý odchod z EÚ

Britská premiérka Theresa May. Zdroj: Pool/EPA/EFE

Súčasťou vládnych zmien je podľa britskej premiérky aj vytvorenie nového postu „ministra pre tvrdý brexit“.

Nevyhnutné zmeny

Britská premiérka Theresa Mayová v nedeľnom rozhovore pre britskú televíznu stanicu BBC ohlásila, že chystá výrazné personálne zmeny vo svojom vládnom kabinete. Podľa Mayovej sú zmeny na ministerských stoličkách nevyhnutné s ohľadom na decembrovú rezignáciu Damiana Greena na funkciu prvého tajomníka britskej vlády.

Dlhoročný spojenec britskej premiérky bol donútený k odchodu z vlády po zavádzajúcich vyhláseniach ohľadom pornografického materiálu nájdeného v počítači jeho parlamentnej kancelárie.

https://twitter.com/MarkJohnstonLD/status/949912689471614976

„Je prirodzené, že odchod Damiana Greena si vyžiada niektoré zmeny, a ja tie zmeny spravím.“ Povedala Mayová v sobotu v rozhovore pre britskú stanicu BBC.

Dodala, že vládna rekonštrukcia sa uskutoční už čoskoro, presný termín však neuviedla.

Podľa The Sunday Times zmeny s určitosťou nepostihnú troch ministrov: ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona, ministra pre brexit Davida Davisa a ani financmajstra Philipa Hammonda.

Naopak, v najväčšom ohrození sú podľa nedeľných novín ministerka školstva Justine Greeningová, minister obchodu Greg Clark a Andrea Leadsomová, zástupkyňa vlády v dolnej komore britského parlamentu.

Očakáva sa, že líderka Toryov vymenuje práve náhradníka Damiana Greena vo funkcii prvého tajomníka britskej vlády. Jeho hlavnou náplňou je udržať jednotu vo vládnom kabinete, ktorý sa štiepi na otázke prístupu k odchodu Británie z európskeho bloku.

Príprava na „tvrdý brexit“

Súčasťou vládnych zmien je aj vytvorenie nového postu „ministra pre tvrdý brexit“.

To je považované za pokus premiérky ukázať EÚ, že to myslí vážne, keď hovorí o najhoršom možnom scenári, to znamená o odchode bez obchodnej dohody.

Nový minister by mal spolupracovať s ministrom pre brexit Davidom Davisom a neustále by mal informovať o aktuálnych prípravách na možnosť vystúpenia bez obchodnej dohody.

Davis: Obchodná dohoda? Ani EÚ si nemôže vyberať „hrozienka z koláča“

Európska únia si podľa britského ministra pre brexit Davida Davisa nemôže vyberať, ktoré oblasti z ekonomickej spolupráce s Britániou ponechá a ktoré zo zoznamu vyškrtne. Napísal to v utorok pre anglický denník Daily Telegraph.

Regionálny šéf pre Európu firmy Economist Intelligence Unit (EIU) Joan Hoey povedal pre CNBC, že vymenovanie takéhoto ministra má logiku. „Tvrdý brexit nie je cieľom vlády, ale krajnou možnosťou v prípade nevyhovujúcej dohody. Ak vláda myslí vážne, že odíde od rokovacieho stola, ak EÚ nepredloží prijateľnú dohodu, musí byť pripravená na takúto možnosť,“ uviedol Hoey.

Vymenovanie nového ministra pre tvrdý brexit by malo byť súčasťou tohtotýždňovej prestavby kabinetu.