Ani mäkký, ani tvrdý brexit. Mayová chce dohodu šitú na mieru

mayová, článok 50

Mayová aktivuje článok 50 do marca. FOTO-TASR/AP

Británia si chce po brexite vyrokovať úplne novú úroveň vzťahov s Európskou úniou, pričom sa nebude usilovať o nórsky ani švajčiarsky model. Britská premiérka Theresa Mayová to uviedla na úvod štvordňového zjazdu Konzervatívnej strany, ktorý sa začal v nedeľu 2. októbra v anglickom Birminghame.

Súčasne potvrdila, že Spojené kráľovstvo do konca marca budúceho roka aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa oficiálne spustí dvojročný proces rokovaní o odchode z EÚ.

Ani mäkký, ani tvrdý brexit

Mayová vo svojom príhovore odmietla možnosť takzvaného „mäkkého brexitu“, ktorý by podľa nej prakticky znamenal pokračovanie členstva Británie v únii, hoci v inej forme.

Opačný extrém – „tvrdý brexit“ – by zase podľa jej slov viedol k prerušeniu obchodných vzťahov s kontinentálnou Európou.

„Nepôjde teda o rokovania, z ktorých by vzišiel vzťah podobný tomu, ktorý sme udržiavali (s EÚ) posledných 40 rokov… Nebude to ani ‘nórsky model’. Nebude to ani ‘ švajčiarsky model’. Bude to dohoda medzi nezávislým, suverénnym Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou,“ zdôraznila Mayová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Plne suverénny štát

Británia a únia musia však podľa nej zostať priatelia a partneri, a musia naďalej spolupracovať najmä v bezpečnostných otázkach. Spojené kráľovstvo sa podľa Mayovej stane po brexite plne suverénnym štátom, v ktorom budú platiť iba britské zákony.

V rozhovore pre nedeľník The Sunday Times Mayová povedala, že chce zrušiť zákon, ktorý umožnil vstup Británie do združenia dnes nazývaného Európskou úniou už na budúci rok. Britská premiérka nechce čakať s aktiváciou článku 50 Lisabonskej zmluvy spúšťajúceho oficiálny procesu výstupu krajiny z EÚ, až do volieb v Nemecku, ktoré sa uskutočnia v septembri 2017.

Mayová bola pod tlakom predstaviteľov EÚ, investorov i členov jej Konzervatívnej strany, aby poskytla viac detailov o svojom pláne pre odchod Británie z EÚ, tzv. brexit.

Veľký zákon o zrušení

Britská premiérka dúfa, že svojím nedeľňajším vystúpením počas prvého dňa výročnej konferencie svojej strany odvráti časť kritiky prísľubom zrušenia Zákona Európskeho spoločenstva z roku 1972, ktorý umožnil vstup Británie do Európskeho hospodárskeho spoločenstva, z ktorého sa neskôr stala Európska únia.

„V najbližšom prejave kráľovnej predstavíme Veľký zákon o zrušení, ktorý odstráni Zákon o Európskych spoločenstvách z našej zbierky zákonov,“ povedala Mayová, dodajúc, že by sa tak malo stať v apríli alebo v máji.

Podľa Mayovej to bude pre Britániu prvá etapa opätovného získania suverenity a nezávislosti. „Prinavráti to právomoc do rúk volených inštitúcií krajiny. Bude to znamenať koniec právomoci legislatívy EÚ v Británii,“ skonštatovala britská premiérka.

Koniec právomoci európskeho súdu

Mayová povedala, že jej plánom je zrušiť zákon z roku 1972 už pred vystúpením Británie z EÚ. Zrušenie však nadobudne právny účinok až v momente oficiálneho vystúpenia krajiny z Únie.

Európsky súdny dvor tak už nebude môcť vydávať rozhodnutia, ktoré by boli záväzné pre Britániu, dodala.

Za vystúpenie Británie z EÚ sa v referende 23. júna vyslovila tesná väčšina britských voličov. Birminghamskému zjazdu konzervatívcov preto prirodzene dominuje problematika brexitu.