Mayová sa prerátala, mandát na tvrdý brexit nemá

Jeremy Corby a Theresa Mayová. FOTO: Twitter

Hoci sama sľúbila, že predčasné voľby nezvolá, 18. apríla sľub porušila. Počas kampane sa vyhýbala priamym stretnutiam s opozičnými politikmi a od voličov požadovala, aby jej mandát na rokovanie s Európskou úniou o brexite posilnili.

Kampaň začala ako jasná budúca víťazka. Predvolebné prieskumy rátali dokonca s posilnením premiérkinho mandátu minimálne o 20 kresiel v parlamente. Theresa Mayová, tak ako David Cameron minulý rok, ale britských voličov neodhadla.

Mobilizácia voličov

Väčšina v 650-člennej Dolnej snemovne Parlamentu Spojeného kráľovstva predstavuje 326 kresiel. Mayovej konzervatívcom ich chýba do tohto počtu v odhadoch až desať.

Ľavicovým labouristom sa podarilo neočakávané: až 72-percentná účasť voličov vo veku od 18 do 24 rokov. Mobilizácia práve mladých podľa všetkého posilnila postavenie labouristov, ktorí obsadia pravdepodobne až o 31 kresiel viac ako v poslednom volebnom období.

Počítanie volebných hlasov. FOTO: Twitter

Volebná účasť ale narástla vo všeobecnosti a je najvyššia za poslednú dekádu.

Líder Jeremy Corbyn, ktorý je doma považovaný za prílišného ľavičiara, zaujal svojim program a heslom: Pre mnohých, nie za tých pár. V rannom rozhovore pre britskú BBC potvrdil, že je pripravený viesť  vládu a rokovať o brexite.

Prekvapením volebnej noci bola aj strata Škótskej národnej strany (SNP). O svoje hlasy prišli pre úspech tretej najsilnejšej strany, Liberálnej demokracii. Do Snemovne nezasadne ani bývalí líder SNP, či jej doterajší podpredseda, ktorí neobhájili svoje mandáty.

Do Dolnej snemovne sa navyše neprebojovali ani kandidáti extrémnej pravice. Britská nezávislá strana UKIP, ktorá za vystúpenie z EÚ viedla priam odboj, klesla aj v porovnaní s preferenciami.

Čítajte aj: Čo sľubovali britské strany pred voľbami?

Aké sú možnosti?

Spojené kráľovstvo bude viesť tzv. hung alebo zavesený parlament. Nakoľko žiadna zo strán nezískala väčšinu na to, aby dokázal presadiť novú legislatívu, najsilnejší konzervatívci budú musieť chýbajúcich desať hlasov hľadať inde.

Možností majú niekoľko. Jednak vládnuť ako menšinová vláda a podporu zaobstarávať jednotlivými ad hoc dohodami.

Druhou možnosťou je akási neformálna koalícia, ktorá naposledy fungovala v sedemdesiatych rokoch. Dohoda dvoch strán by stála na tichej podpore opozičnej strany.

Treťou možnosťou je formálna koalícia, ktorú naposledy Briti okúsili v roku 2010, kedy sa konzervatívci dohodli s liberálmi.

Vylúčená ale dnes nie je ani štvrtá možnosť, predčasné voľby. A zabúdať netreba ani na to, že druhí liberáli môžu dohody a väčšinu v parlamente zaobstarať ešte pred konzervatívcami a od vlády ich odstaviť úplne.

Tvrdý brexit Briti odmietli

Ďalším víťazom včerajších britských volieb je aj Brusel. Mayová hľadala vo voľbách práve mandát na tvrdý brexit, teda takmer nekompromisnú dohodu o vystúpení z EÚ. Nedostala ho.

Vyjednávania o brexite sa mali začať už o desať dní a Brusel sa môže tešiť, že rozhodnutie Britov opustiť blok trasie domácou politickou scénou, prináša neistoty a vysiela signál, ktorý odrádza ďalšie štáty Únie od podobného „exitu“.