Mayová vo Florencii: Rokovania chceme viesť v priateľskom tóne

Premiérka Mayová vo Florencii. FOTO: Twitter/SlovakiaInEU

Theresa Mayová chce pre občanov Európskej únie vytvoriť lepšiu a jasnejšiu budúcnosť a na nadchádzajúce obdobie odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ sa pozerá s optimizmom. Britská premiérka Mayová to uviedla v úvode svojho očakávaného prejavu o odchode svojej krajiny z Európskej únie, s ktorým vystúpila v bazilike Santa Maria Novello v talianskej Florencii.

„Pre našu krajinu to bude definujúci okamih,“ uviedla a dodala, že EÚ týmto otvára svoju novú kapitolu.

„Možno opúšťame Európsku úniu, ale neopúšťame Európu,” uistila Mayová.

„Sleduje nás celý svet“

Premiérka sa tiež pokúsila vysvetliť, prečo si Briti odhlasovali brexit. Podľa nej hlasovali pre vystúpenie z EÚ, pretože chceli „priamejšiu kontrolu nad rozhodnutiami, ktoré ovplyvňujú ich dennodenný život“.

„Spojené kráľovstvo vystupuje z EÚ, nebudeme viac členom jej jednotného trhu ani colnej únie,“ povedala. S EÚ chce preto nastoliť hlboké a výnimočné partnerstvo.

Mayová upozornila, že je v záujme všetkých, aby bolo vyjednávanie o vystúpení Británie z EÚ úspešným. „Upierajú sa na nás oči celého sveta,“ povedala.

Neisté uistenia pre Európanov v Británii

Mayová sa dotkla tiež práv občanov EÚ žijúcich a pracujúcich v Spojenom kráľovstve. Táto otázka predstavovala dosiaľ jednu z najväčších prekážok v rokovaniach.

„Chceme, aby ste ostali, ceníme si vás a ďakujeme vám za váš príspevok k nášmu dennodennému životu,“ odkázala premiérka 600 tisíc Talianom a ďalším Európanom, žijúcim v Spojenom Kráľovstve.

Zdôraznila, že záruka, ktorú im dáva, je „skutočná“.

Svoj prejav ukončila potvrdením zámeru viesť rokovania s Bruselom v priateľskom a partnerskom tóne. Mayová verí, že si tak britskú epizódu v Únii dejiny zapamätajú „nie ako vzťah, ktorý skončil, ale ako partnerstvo, ktoré vzniklo“.

Kritizovaná optimistka

Mayovej prejav vnímali svetové médiá ako pokus prelomiť patovú situáciu v rokovaniach o vystúpení Británie z Únie pred začatím ich tretieho kola v pondelok 25. septembra, uviedla britská spravodajská televízia BBC.

Reakcie na sociálnych sieťach však neboli tak optimistické, v akom tóne sa ho pokúšala premiérka viesť. Negatívne reagovala aj britská libra.

Carl Blidt, bývalý švédsky premiér počas jej príhovoru napísal: „Premiérka nechce Spojené kráľovstvo na jednotnom trhu, v colnej únii, v EEA type dohody, ani v kanadskom type dohody. Množstvo „nie“. Ale „áno“ čomu? To nepovedala.“

Podľa Nigela Faragea je Mayovej odhodlanie opustiť Úniu „len menom”. Minister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Boris Johnson PREJAV nazval „optimistickým a dynamickým”.

Premiérka Theresa Mayová si pre svoj prejav zvolila Florenciu pre jej štatút historického a kultúrneho srdca Európy. Vo svojom prejave tiež načrtla niekoľko paralel medzi brexitom a obdobím renesancie, ktorého centrom bola Florencia.