McCreevy opäť komentuje Lisabon

„Keď írski občania pred rokom odmietli Lisabonskú zmluvu, prvé reakcie išli od šoku a zdesenia až po hnev a zlosť“, vyhlásil Charlie McCreevy, komisár EÚ pre vnútorný trh.

„Na druhej strane si myslím, že politici v Európe by mali vedieť, že ak by bola podobná otázka daná na referendum, 95 % krajín by takisto povedalo nie“, povedal McCreevy na stretnutí účtovníkov v Dubline.

Mcreevyho vyjadrenia sú veľmi citlivé v čase, keď sa krajina pripravuje na opakovanie referenda.

Írsky eurokomisár bol zástancami Lisabonskej zmluvy kritizovaný za to, že pred prvým referendom verejne priznal, že nečítal celý text Lisabonskej zmluvy, ako aj za jeho vyjadrenie, že neočakáva, že „akýkoľvek zdravý, vnímavý človek“ by si ju prečítal vo svojom voľnom čase.

Tieto komentáre podľa niektorých prispeli k negatívnemu výsledku v referende, čo zase odštartovalo diskusiu o tom, kto je za írske nie Lisabonu zodpovedný.

Lídri EÚ by sa radi vyvarovali chýb z minulého roka. „Musíme lepšie komunikovať“, povedal český premiér Jan Fischer. „Chceme mať silného predsedu, mať silného partnera, ktorý dobre komunikuje“, uviedol Ficher, keď na summite vyjadroval podporu Európskej rady José Manuelovi Barrosovi.

McCreevy pôsobil pred tým, ako sa ujal postu komisára, ako írsky minister financií. Očakáva sa, že v novej Európskej komisii bude nahradený niekým iným.

Pozície

„Je neuveriteľné, že člen Európskej komisie, ktorý by mal voličom vysvetliť, že tú zmluvu potrebujeme, opakuje svoje predchádzajúce faux pas. Myslím si, že McCreevy je frustrovaný z toho, že sa dopustil chýb pri zvládaní finančnej krízy“. Takto komentoval McCreevyho výrok pre EurActiv Jo Leinen, doterajší predseda výboru Európskeho parlamentu pre ústavné veci.

Lorraine Mullally, riaditeľka euroskeptického think-tanku Open Europe si myslí, že komisárova „úprimnosť“ zasiahla „boľavé miesto“ a len povedal nahlas to, čo si myslí väčšina lídrov EÚ.

Minulý piatok Open Europe zverejnilo výsledky prieskumu verejnej mienky, z ktorého vyplynulo, že 77 % nemeckých voličov by v referende hlasovalo proti Lisabonskej zmluve. Mullally si myslí, že McCreevyho 95 % je „trochu prehnaných“, ale súhlasí, že veľa z členských krajín by zmluvu v referende odmietlo.