Meno eurokomisára spoznáme budúci týždeň

FOTO TASR/Martin Baumann

Ako po mimoriadnom summite EÚ informoval médiá Róbert Fico vláda je pripravená v stredu prísť s menom nového slovenského eurokomisára. V sobotu bude totiž s veľkou pravdepodobnosťou terajší slovenský eurokomisár Ján Figeľ zvolený za predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), čo je funkcia nezlučiteľná s výkonom jeho povinností v európskej exekutíve, kde zodpovedá za vzdelávanie, kultúru, odbornú prípravu, mládež a šport.

Premiér o tom komunikuje so Sekretariátom predsedu Európskej komisie, pri príchode na summit do Bruselu krátko rokoval aj so samotným Figeľom.

Vláda, v tomto prípade najsilnejšia strana Smer-SD, nominuje človeka, ktorý preklenie v súčasnej Komisii čas do skončenia jej pôsobenia. To môže kvôli prieťahom v ratifikácii Lisabonskej zmluvy trvať dlhšie ako do začiatku novembra, pravdepodobne až do konca roka.

Fico nechce nasledovať príklad Poľska, ktoré na zvyšok funkčného obdobia po odchode Danuty Hübner nominovalo iného človeka ako plánuje posadiť do novej exekutívy. Ktokoľvek vystrieda Figeľa po odchode do domácej politiky by tam mal podľa premiéra zostať aj v novom funkčnom období.

Meno nechcel konkretizovať, kým ho neoznámi koaličným partnerom. Pripomenul ale, že tí už potvrdili, že budú rešpektovať výber Smeru-SD. „Ak budem musieť dať personálny návrh už v stredu, tak budem hovoriť s koaličnými partnermi, kde im oznámim túto voľbu, dúfam, že pochopíte, že to najprv poviem im a nie vám,“ odpovedal na otázku, či môže potvrdiť meno slovenského veľvyslanca pri EÚ Maroša Šefčoviča. 

Zopakoval ale, že by to mal byť profesionál, tak ako to bolo, keď sa hľadal nový minister zahraničia. Vylúčil ľudí so straníckym krytím.

Nie sme veľký pes

"Dnes nepadali rozhodnutia, zopakoval som našu ambíciu" povedal premiér na margo rozdeľovania portfólií v novej EK. Slovensko má podľa premiéra veľa dôvodov žiadať portfólio energetiky – máme jadrové elektrárne, ktoré "vieme stavať aj odstavovať", máme "zaujímavý mix energetiky", susedíme s Ukrajinou „a aj vzťahy, ktoré má Slovenská republika s Ruskou federáciou môžu byť pre niekoho inšpiratívne.“

Vo svetovej aj európskej politike ale podľa premiéra platí „filozofia o veľkom a malom psovi". "A môžete ma zacitovať. Veľký štát je veľký štát a malý štát je malý štát. Ja som veľký realista“. Lídri štátov, ktorých hlas je v tejto otázke podľa premiéra rozhodujúci „sú pripravení sa s nami o tom rozprávať a hovoria s nami o tom vážne“. Pripomenul ale, že aj iné krajiny majú o spomínané portfólio záujem a komisár nemá v Bruseli zastupovať národné, ale spoločné európske záujmy.

Fico: Eurosocialisti stále nevyvodili zodpovednosť z volebnej prehry

Frakcia európskych socialistov a demokratov (SD) v Európskom parlamente nemala čo robiť obštrukcie pri voľbe José Manuela Barrosa, ale radšej sa zamyslieť prečo prehrala voľby v európskom meradle, povedal o voľbe predsedu EK. 

Rozhodnutie slovenských europoslancov za Smer-SD nepodporiť Barrosa komentoval: „Neviem, asi hrajú nejaké politické hry“ a zdržaním sa hlasovania „asi dávajú niečo najavo“. „Aj tí čo sa zdržali vedeli, že je tam dosť hlasov a, že to bude v poriadku“, myslí si Fico.

Lisabonská zmluva

Premiér tiež zástupcom médií včera v neskorých večerných hodinách povedal, že pred írskym referendom panuje medzi lídrami EÚ opatrná nálada. Ak by však zmluva v Írmi prešla, podľa lídrov by si pohoršila každá krajina, ktorá by sa snažila ratifikáciu napriek tomu oddialiť. To sa týka predovšetkým Českej republiky a Poľska.