Bulharská kandidátka do EK na híringu „pohorela“

Foto: Archív Európskej komisie

Pozadie

Predseda Európskej Komisie pridelil kandidátovi z každej členskej krajiny určité portfólio. Jeho nový tím, prezývaný aj Barroso II, bude mať spolu 27 členov. Svojho kandidáta do Komisie navrhuje každá členská krajina.

Ďalším krokom je trojhodinové vypočutie každého kandidáta v tom parlamentnom výbore alebo výboroch, ktoré zodpovedajú jeho pridelenému portfóliu. Pri svojom hodnotení berú členovia Parlamentu ohľad na všeobecné schopnosti menovaného komisára, ich oddanosť európskym záležitostiam a osobnú nezaujatosť.

Európsky parlament bude po ukončení híringov 26. januára spoločne hlasovať za Komisiu ako celok. Hoci Parlament nemôže odmientnuť komisára ako takého, môže tlačiť na to, aby sa zmenilo rozdelenie portfólia.

V niektorých prípadoch sú krajiny nútené zmeniť svojho nominanta, aby tak predišli tomu, že Parlament zamietne celú Komisiu. Posledný krát sa tak stalo v roku 2004, kedy EP neschválil Buttiglioneho, dezignovaného kandidáta Talianska a Barroso bol nútený zamiešať portfólio Komisie, aby tak predišiel kríze.

Postoje

Členovia parlamentu z rôznych strán, s výnimkou ľudovcov (EPP) povedali, že Jeleva – dezignovaná za eurokomisárku pre humanitárnu pomoc a odpoveď na krízu – počas svojho „pracovného pohovoru“ zlyhala.

Očakáva sa, že predseda Komisie José Manuel Barroso dnes (13. januára) spraví rozhodnutie o jej budúcnosti v EK v prípade, že sa Jeleva dovtedy sama nerozhodne opustiť ich rady, povedali členovia Parlamentu pre EurActiv.

Parlamentné zdroje povedali, že je v záujme všetkých celú záležitosť čo najrýchlejšie uzavrieť a preto na Bulharsko naliehajú, aby čo najskôr vybralo ďalšieho kandidáta.

V súvislosti s touto správou sa skloňuje meno Nickolaya Mladenova z vládnucej bulharskej strany GERB. Mladenov, narodený v roku 1972, bol členom EP v období rokov 2007 až 2009 a v súčasnosti pôsobí ako minister obrany Bulharska. Je známy pre svoju znalosť európskych záležitostí, rovnako ako aj pre vysokú úroveň anglického jazyka.

Slabý výkon Jelevy je viditeľne vážnym úderom pre národnú hrdosť krajiny. V Bulharsku vyvolala situácia nevídanú búrku v médiách a na internetových fórach. Jej vypočutie vysielalo národné rádio, podľa všetkého na jej vlastnú žiadosť.

Pravdepodobné vylúčenie Jelevy z druhej Barrosovej komisie je tiež úderom pre EPP, najväčšiu stranu v Európskom parlamente, ktorá si Jelevu prednedávnom zvolila za svoju podpredsedkyňu.

Pred svojim menovaním pôsobila Rumiana Jeleva ako ministerka zahraničných vecí Bulharska.

Slabý výkon v oblasti politických záležitosti

Napriek slabej politickej váhe jej prideleného portfólia bola miestnosť parlamentného vypočutia včera úplne plná, čo signalizovalo o niečo vyšší záujem ako obyčajne o podobné híringy.

Jelenu už pred vypočutím vnímali ako najproblematickejšiu z 26-tich dezifnovaných komisárov – najmä vďaka obvineniam z konfliktu záujmov, na ktoré ani pred híringom nedokázala poskytnúť dostatočné vysvetlenie (EurActiv 17/12/09 a 08/01/10).

Riziko predstavuje aj skromný životopis Jelevy. Dezignovaná komisárka nebola schopná preukázať dostatočné znalosti v oblasti politiky, za ktorú by mala  zodpovedať.

Na väčšinu otázok odpovedala iba všeobecne, odvolávajúc sa na spoluprácu s ostatnými komisármi a s parlamentom pri osobnej návšteve dotknutých oblastí a pri príprave predbežných scenárov.

Pri odpovedi na jednu z otázok sa ukázala jej neznalosť keď nepoznala Adenský záliv. Ten leží medzi Jemenom a Somálskom a v súčasnosti patrí vďaka čoraz častejším útokom pirátov medzi „najhorúcejšie oblasti.“ Medzi rukojemníkmi pirátov sa pritom vyskytli aj občania bulharskej národnosti.

V ďalšom prípade bola nútená komentovať humanitárnu situáciu v Konžskej demokratickej republike, na čo odpovedala, že tieto detaily by mal poznať jej nižšie postavený zamestnanec a ona sa predsa neuchádza o pozíciu generálnej riaditeľky.

Jelevu priviedla na bitúnok opozícia

Jeleva povedala, že ju slovne napadla bulharská členka EP za liberálov Antónia Parvanová, ktorá tvrdila, že ašpirujúca komisárka sa ani v čase keď bola v rokoch 2007 až 2009 členkou Európskeho parlamentu nevzdala svojich obchodných aktivít.

Jelena bola do apríla 2009 manažérkou spoločnosti Global Consult, hoci sa podľa bulharskej legislatívy mala vzdať svojich povinností keď sa stala členkou EP v roku 2007.

Jeleva sa snažila obhájiť tvrdeniami, že jej oponenti voči nej vedú mediálnu kampaň a posielajú vybraným politikom a médiam listy obsahujúce kópie jej prehlásení o stave majetku a financií z roku 2007.

Trvala na tom, že obvinenia sú nepodložené a na publikum naliehala, aby s ňou prejednávali politické záležitosti.

Predsedkyňa Parlamentného výboru pre rozvoj Eva Joly však dala Parvanovej opäť slovo, čím jej umožnila trvať na tom, že prehlásenia o stave majetku Jelevy sú proti bulharským zákonom.

Parvanová tvrdila, že Jeleva stále vlastní 60- percentný podiel v spoločnosti Global Consult, ktorú medzitým predala a premenovala – to je opäť v rozpore s tamojšími zákonmi.

Jeleva si vo svojej odpovedi protirečila keď povedala, že útok očakávala no nebola schopná naznačiť čiastku, za ktorú predala akcie spoločnosti. Na otázky médií odpovedala, že išlo o malú sumu, lebo podľa jej vlastných slov spoločnosť už nevyvíjala žiadne aktivity.

Líder ľudovcov (EPP) Joseph Daul sa na svojej webovej stránke vyjadril, že každý v jej situácii by bol neschopný diskutovať o politike a dodal, že ju opozícia „vzala na bitúnok.“

Daul zároveň povedal, že je „znechutený“ útokmi na Jelevu a dodal, že ako bývalý farmár má v skutočnosti „podstatnú profesnú skúsenosť s prácou na bitúnkoch.“

Zmätočné majetkové prehlásenia

Medzi dokumentami, ktoré v EP obiehali, sa vyskytlo aj prehlásenie Jelevy voči Bulharskému dvoru audítorov. Podľa bulharského práva totiž musia verejné osoby preukazovať svoju finančnú situáciu.

Jej prehlásenia sa zdajú byť zmätočné-

Napríklad vyhlásenie z roku 2009 tvrdí, že Jeleva „nemá nič preukázateľné“ na ani jednom zo svojich účtov a zároveň nevlastní žiaden majetok a nemá žiaden zdroj príjmu.

Obdobné vyhlásenie z roku 2008 obsahuje „refundácie“ z EP v celkovej výške 73 tisíc eur a rovnako aj akcie v spoločnosti Global Consult v hodnote 2500 eur.

Suma 2500 eur sa objavuje aj na vyhlásení z roku 2007, kde okrem toho figurujú aj dva byty vlastnené jej rodinou. Zaujímavejšia je kúpa vily na pobreží stojacej na 570 metroch štvorcových. Podľa výkazu ju Jeleva kúpila v roku 2004 za tisíc euro. Konzultácie s realitnými maklérmi však naznačujú, že len pozemky na tomto exkluzívnom pobreží stoja 1000 euro za meter štvorcový.