Merkelová a Brown posilňujú partnerstvo

Nemecká kancelárka Angela Merkel

Krátka správa

Išlo v poradí o druhé stretnutie týchto dvoch politikov, ktorých spolu s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, mnohí označujú za novú generáciu európskych politických lídrov prinášajúcu nové možnosti koalícií a partnerstiev.

Pred stretnútím bolo jasné len to, že predmetom ich rokovaní budú medzinárodné otázky, ktoré sú záujmom oboch politikov. S napätím sa očakávalo najmä, či sa budú venovať otázke Reformovanej zmluvy EÚ v súvislosti s rastúcim tlakom opozície a verejnosti v Británii na vypísanie referenda.

Premiér Brown po stretnutí potvrdil, že plánuje zmluvu predložiť len parlamentu, čo je podľa neho vhodné miesto na diskusiu o Reformovanej zmluve. Vláda dúfa, že ju v tomto smere podporí na výročnom zjazde zväz odborárov (GMB), čo však podľa doterajších vyjdrení ich predstaviteľov nie je isté. Zväz odborárov je hlavným donorom Labouristickej strany a jeho čelní predstavitelia už avizovali, že vyzvú svojich členov aby sa pridali k požiadavke na vypísanie referenda.

Komentátori zhodnotili, že Merkelová má velký záujem na intenzívnješích vzťahoch s Britániou, aby sa tak vyhla prílišnej naviazanosti na Francúzsko. Nemecku sa nepáčia niektoré protekcionistické iniciatívy prezidenta Sarkozyho v priemysle. Merkelová od Browna tiež očakáva, že nebude blokovať nemecké návrhy v diskusii ministrov financií G7.

Témou stretnutia bol aj Afganistan. Británia má eminentný záujem na tom, aby krajiny ako Nemecko poskytli viac popdory pre medzinárodnú koalíciu snažiacu sa o stabilizáciu krajiny. Británia nie je spokojaná, že spolu s USA, Kanadou a Holandskom sú jedniné krajiny NATO, ktoré bojújú proti Talibanu. Merkelovej koaličný partner SPD skomplikoval situáciu, keď odložil hlasovanie v parlamente o nemeckej účasti na misii v Afganistane.

Z tém zahraničnej politiky rezonovala aj nová globálna iniciatíva, ktorej cieľom je zlepšenie zdravotnej starostlivosti v najchudobnejších krajinách sveta v kontexte Miléniových cieľov OSN.

Po stretnutí na Downing Street nasledovalo spoločné sledovanie futbalového zápasu Nemecko – Anglicko na štadióne Wembley.