Merkelová a Hollande sa snažia prekonať rozdiely

Merkelová/Hollande, Zdroj: TASR/AP Photo/dapd/ Stefi Loos

Prvá zahraničná cesta Françoisa Hollandea sa neobišla bez nepríjemností. Jeho lietadlo počas cesty zasiahol blesk, takže sa musel vrátiť späť do Paríža. Tam presadol do menšieho stroja, ktorý ho nakoniec dopravil do Berlína.

Ako informuje nemecký EurActiv Merkelovú tento vývoj udalostí neznepokojil. „Možno je dobrým znamením,“ povedala na začiatku tlačovej konferencie.

Lídri sa pred medzinárodnými médiami viditeľne snažili ukázať, čo najväčšiu jednotu. Hollande sa do Berlína okrem toho vybral len pár hodín po svojej inaugurácii za prvého socialistického prezidenta za uplynulých 17 rokov. Chcel tak demonštrovať solídnosť francúzsko-nemeckých vzťahov.

Neodpustil si však poznámku, že ho Merkelová pred voľbami nechcela prijať. Podľa jeho slov ju len chcel spoznať osobne. Zároveň na adresu nezhôd spojených s fiškálnou zmluvou uviedol, že Berlín nemôže sám rozhodovať o smerovaní Európskej únie.

Horúcou témou v Nemecku je najmä Hollandeov predvolebný prísľub presadzovať agendu pre rast. Len pár hodín pred jeho príchodom do Berlína skupina opozičných sociálnych demokratov pod vedením Sigmara Gabriela, Franka-Waltera Steinmeiera a Peera Steinbrück zverejnila svoju víziu pre Európu.

Prekvapivo nespochybňujú Merkelovej fiškálny pakt. „Fiškálny pakt nie je záležitosť v centre pozornosti našich rokovaní,“ uviedol Gabriel. „Pôjde o pridanie impulzov pre rast do absolútnej fiškálnej politiky,“ dodal Steinbrück. Dúfajú, že vďaka zvoleniu Hollandea sa im spoločnú agendu podarí presadiť.

Francúzsky prezident potvrdil svoj zámer prerokovať fiškálny pakt s tým, aby doň doplnili doložku pre rast. Práve v tomto spočíva sporný bod s nemeckou kancelárkou, ktorá trvá na tom, že zmluva sa otvárať nebude.

Na druhej strane Merkelová prejavila záujem hovoriť o raste. Podľa jej slov francúzsko-nemecká jednota je kľúčová na dosiahnutie dohody o novom impulze pre ekonomiku.

Avšak obaja lídri sa v tejto otázke rozchádzajú. „Rast je veľmi všeobecný koncept,“ uviedla koncelárka. Po hodinovom stretnutí s Hollandeom pripustila, že v jeho výklade mierne odlišujú.

Dodala však, že rozdiely v postojoch oboch krajín nie sú ničím novým, okrem toho obaja patria do rôznych politických smerov. Lídri sa dotkli aj súčasnej situácie v Grécku, kde sa nepodarilo zložiť vládu a budú nevyhnutné nové voľby. Hoci sa intenzívne diskutuje o odchode krajiny z eurozóny, Merkelová a Hollande zhodne uviedli, že by sa Atény eura vzdať nemali.