Merkelová by chcela stoličku predsedu Európskej komisie pre Nemecko

Walter Hallstein bol od roku 1958 do roku 1967 predsedom Komisie Európskeho hospodárskeho spoločenstva, posledný Nemec na čele inštitúcie. [Commission archives, EBS]

Kancelárka Angela Merkelová sa zamerala na podporu nemeckého kandidáta na post predsedu Európskej komisie namiesto toho, aby pomohla Jensovi Weidmannovi  dostať sa na čelo Európskej centrálnej banky, informoval nemecký Handelsblatt.

Niekoľko najvyšších postov Európskej únie sa nanovo obsadí koncom budúceho roka: predseda Európskej centrálnej banky (ECB), Európskej komisie a Európskej rady.

„Európska komisia, nie ECB, je najvyššou prioritou Merkelovej,“ uviedol pre ekonomický denník Handelsblatt jeden z vysokých úradníkov.

Merkelovej postoj môže byť rozhodujúci. Mohol by znížiť šancu Jensa Weidmanna, šéfa Bundesbank, prevziať vedenie ECB práve v čase, keď sa zdá, že táto inštitúcia opúšťa svoj „ultra-prispôsobivý“ postoj.

Merkelová zažehnala vnútrokoaličný spor o migrácii

Konzervatívci nemeckej kancelárky našli riešenie, ktoré odvrátilo pád vlády. Rakúsko naznačilo, že môže obnoviť kontrolu na hraniciach s Talianskom a Slovinskom.

Aj post predsedu Komisie by však bol pre krajinu významný posun. Najväčšia európska ekonomika neobsadila ani jednu z najvyšších pozícií od čias, kedy bol Walter Hallstein od roku 1958 do roku 1967 predsedom Komisie Európskeho hospodárskeho spoločenstva, ktorá bolo predchodcom súčasnej Európskej komisie.

Bundesbank a hovorca nemeckej vlády to pre agentúru Reuters odmietli komentovať. Zdroje blízke Merkelovej však nedávno uviedli, že je príliš skoro na to, aby sa hovorilo o prioritách Nemecka v oblasti obsadzovania najvyšších európskych funkcií.

Možní kandidáti

Môže sa však stať, že až do polovice roka 2019 nebude jasné, kto obsadí spomínané pozície. V máji totiž prebehnú voľby do Európskeho parlamentu, ktoré pravdepodobne ovplyvnia najmä výber budúceho predsedu Komisie.

Dve najväčšie skupiny v Európskom parlamente sa zvyčajne medzi sebou dohodnú, kto túto funkciu obsadí. Je však možné, že tentokrát nebudú mať väčšinu, čo znamená, že potrebujú získať podporu ďalšej politickej skupiny.

Denník Handelsblatt uviedol ako možných kandidátov na najvyššiu pozíciu Európskej komisie nemeckého ministra hospodárstva Petra Altmaiera, stredo-pravého lídra Európskeho parlamentu Manfreda Webera a ministerku obrany Ursulu von der Leyenovú.

Ako bude vyzerať výber spitzenkandidátov v eurovoľbách 2019? (INFOGRAFIKA)

Blíži sa termín volieb do Európskeho parlamentu, no ešte nie je jasné, akým spôsobom prebehne voľba predsedu Európskej komisie. Jednotlivé európske politické strany však už zakrátko budú voliť svojich volebných lídrov. 

Nepopulárny Weidmann

Šéf Budesbank Weidmann prednedávnom kancelárku Merkelovú informoval, že je pripravený byť jej kandidátom, ak ho nemecká vláda navrhne do funkcie predsedu ECB, uviedol Handelsblatt.

Vláda sa však domnieva, že by bolo sľubnejšie podporiť kandidáta na post v Komisii, než sa snažiť pretlačiť Weidmanna, ktorý je v mnohých juhoeurópskych krajinách nepopulárny kvôli svojmu tvrdému postoju.

Už minulý mesiac sa vrcholný predstaviteľ talianskej vládnej strany Liga Severu vyjadril, že ak sa Weidmann stane novým guvernérom ECB, povedie to k rozpadu Európy.

Weidmann sa minulý mesiac v rozhovore pre rádio vyjadril, že ďalším šéfom ECB musí byť niekto, kto po rokoch krízy a stimulov zavrie finančné kohútiky.

Koniec stimulov

Talianovi Draghimu skončí osemročné funkčné obdobie v októbri 2019. Konkurencii zo strany Axela Webera čelil aj predtým, ako odišiel z centrálneho bankovníctva a prevzal pozíciu predsedu UBS.

Draghi stál na čele ECB počas krízy v eurozóne, proti ktorej bojoval prostredníctvom bezprecedentného balíka menových stimulov. S väčšinou z nich Weidmann nesúhlasil. Draghiho nástupca bude pravdepodobne dozerať na ukončenie éry finančných stimulov.

ECB pripúšťa negatívne účinky jej menových stimulov na nemecké a španielske banky

Obavy o ziskovosti bánk v eurozóne rastú. Európska centrálna banka uviedla, že rozhodnutia v oblasti menovej politiky prijaté po finančnej kríze mali neutrálny vplyv na peňažné ústavy v oblasti jednotnej meny. Okrem nemeckých a španielskych veriteľov.

Investori predpokladajú, že v októbri 2019 sa zvýšia úrokové sadzby. Uviedli, že riziká vyplývajúce z nepredvídateľného globálneho obchodného konfliktu túto skutočnosť neovplyvnia.