Merkelová: Euro zachráni politická únia

Zdroj: TASR AP; autor: Markus Schreiber

Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy koncom júna predstaví návrhy ako možno pokročiť v budovaní fiškálnej a bankovej únie. Upozornil, že eurozóna zápasí o prežitie. „Zvyšok sveta nás sleduje. Nežiada nové diskusie, žiada rozhodnutia,“ vysvetlil.

Nemecká kancelárka však počas svojho vystúpenia v televízii ARD upozornila, že od júnového summitu netreba mať priveľké očakávania, pretože proces si bude vyžadovať oveľa viac času ako jedno stretnutie.

Stály predseda Európskej rady predpokladá, že detailné návrhy budú hotové v októbri. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso zároveň v júni predloží časovú os pre hlbšiu integráciu, vrátane zmien zmlúv, ktoré by zaviedli viac prvkov federalizmu do EÚ.

„Krok za krokom odteraz budeme musieť presúvať viac kompetencií na Európu a umožniť Európe prevziať kontrolu,“ zdôraznila kancelárka. „V prvom rade potrebujeme politickú úniu,“ dodala.

Pripustila zároveň, že integrácia bude prebiehať viacerými rýchlosťami vzhľadom na krajiny, ktoré sú jej odporcom (najmä Veľká Británia). Najrýchlejšie budú podľa nej postupovať štáty eurozóny. „Ktokoľvek je v menovej únii sa bude musieť priblížiť k ostatným. Musíme byť otvorení a umožniť všetkým, aby sa do procesu zapojili. Nemôžeme však ostať stáť kvôli tým, čo nechcú ísť s nami,“ vysvetlila.

Odborníci odhadujú, že celý proces bude trvať pri najlepšom desať rokov, čo je oveľa viac ako by si želali trhy. Mnohí sú však optimistickí a tvrdia, že na navrátenie dôvery bude stačiť dohoda na krokoch smerom k užšej únii.

Berlín sa však v prípade oslabovania národnej suverenity nemôže veľmi spoliehať na podporu Paríža, ktorý miesto vážnych federalistických krokov žiada okamžité opatrenia na podporu rastu a vydávanie spoločných dlhopisov.

Ďalšie kroky:

  • 28. – 29. jún – Summit Európskej rady v Bruseli.