Merkelová je naklonená bankovej únii

J.M.Barroso a A. Merkelová/Zdroj: TASR/AP Photo/Markus Schreiber

Európska komisia navrhuje položiť základy bankovej únie cez vytvorenie plošného finančného dohľadu a systému ochrany vkladov v celej eurozóne. Túto myšlienku podporuje aj prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Iniciatíva prichádza v čase, keď európski lídri hľadajú kompromis o opatreniach, ktoré by dokázali obnoviť dôveru investorov v bankový sektor EÚ.

Exekutíva svoj návrh oficiálne predstaví v stredu (6. júna). Ak s ním budú členské štáty súhlasiť, do platnosti by mal vstúpiť od roku 2014. Systém by bránil rastu bánk do takých rozmerov, že sa stanú priveľké na to, aby mohli padnúť, pretože ich kolaps by viedol k zmätku na celom trhu. Krajiny by zároveň museli od bánk vyberať poplatok, ktorý by slúžil ako rezerva pre núdzové situácie.

Stabilné krajiny na čele s Nemeckom však dlhodobo vystupovali proti takýmto návrhom, ktoré by mohli viesť k tomu, že by museli znášať náklady za záchranu bánk iných krajín. Nemecká kancelárka Angela Merkelová pred stretnutím s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom pripustila, že prediskutujú otázku, do akej miery by mohli byť systémovo dôležité banky presunuté pod špecifický európsky dohľad. Na stretnutí sa chcú spoločne pripravovať na summit koncom júna (28. – 29. júna).

Podľa Merkelovej európske inštitúcie potrebujú viac právomocí, inak menová únia fungovať nebude. Znamená to teda, že vzniká priestor pre vytvorenie bankovej únie. Na názory vo veľkej miere vplýva zlý stav španielskeho bankového sektora.

Komisia už pred rokom navrhla spoločný systém ochrany vkladov, ktorý však členské štáty jednomyseľne odmietli. Teraz už viaceré žiadajú presadenie návrhu.

„Svet chce vedieť, ako chceme sformovať politickú úniu popri menovej únii a my mu musíme v dohľadnej budúcnosti odpovedať,“ upozornila Merkelová. Barroso vysvetlil, že banková únia podporená integrovaným finančným dohľadom a spoločnou garančnou schémou pre vklady je nevyhnutným krokom na prepojenie menovej únie s ekonomickou úniou a Európania musia spraviť všetko pre zaistenie stability spoločnej meny.

Do diskusie sa zapojil aj šéf ECB Mario Draghi, ktorý poukázal na to, že centrálna banka nemôže vypĺňať vákuum, ktoré tvorí nečinnosť národných vlád. Zdôraznil, že súčasná štruktúra menovej únie je neudržateľná ak nebudú prijaté ďalšie kroky. „Je nevyhnutné, aby sme mali dlhodobú víziu Európy,“ vysvetlil Draghi.

(EurActiv/Reuters)