Merkelová: Na Spojené štáty sa už nemôžeme spoliehať

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron v nemeckom Aachene. (10. máj 2018) [Ronald Wittek/EPA/EFE]

Európa sa už nemôže spoliehať na Spojené štáty, vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Spojené štáty nás už jednoducho neochránia. Európa musí vziať svoj osud do vlastných rúk, to je jej úloha do budúcnosti,“ povedala kancelárka potom čo americký prezident Donald Trump k nevôli svojich spojencov a odstúpil od iránskej jadrovej dohody.

USA odstupujú od dohody s Iránom, Európa je z rozhodnutia rozčarovaná

Americký prezident Donald Trump podľa očakávaní včera (8. mája) oznámil, že Spojené štáty odstúpia od dohody o iránskom jadrovom programe. Európska únia ostala z nediplomatického kroku rozčarovaná.

Washington už varoval európske firmy, že majú šesť mesiacov na to, aby prestali s Iránom obchodovať, inak sa nové sankcie voči Teheránu budú týkať aj ich.

Ambiciózne návrhy

Nemecká kancelárka sa k Trumpovmu rozhodnutiu vyjadrila počas slávnostnej ceremónie v Aachene 10. mája, na ktorej udelili francúzskemu prezidentovi prestížnu cenu Charlemagne za jeho úsilie podporiť integráciu a súdržnosť v Európskej únii.

Francúzsky prezident pretláča niekoľko ambicióznych návrhov, predovšetkým v oblasti rozpočtu eurozóny a novej pozícii ministra financií EÚ. Je tiež zástancom spoločných vojenských „síl rýchlej reakcie“ a v európskej dani pre technologických gigantov.

Macronova veľká reforma eurozóny naráža na odpor Berlína

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom utorkovom prejave (17. apríla) pred europoslancami opäť hovoril o potrebe reformy eurozóny. Jeho návrhy sa však nepozdávajú novému nemeckému ministrovi financií Olafovi Scholzovi ani konzervatívcom Angely Merkelovej.

Macron s Merkelovou prisľúbili, že nájdu kompromis a dohodnú sa na spoločnom pláne o eurozóne ešte pred júnovým summitom v Bruseli. Nemecká kancelárka však uznala, že v niektorých otázkach, najmä v oblasti hlbšej integrácie, sa stále nevedia zhodnúť.

Náročné diskusie o eurozóne

Diskusie o eurozóne medzi Francúzskom a Nemeckom sú „náročné“, uznala Merkelová, ktorá sa polroka sústredila na zostavenie novej nemeckej vlády.

Reforma eurozóny: Merkelová volá po „kompromise“, Macron po „solidarite“

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa na minulotýždňovej návšteve Berlína snažil presvedčiť Angelu Merkelovú k podpore jeho návrhov pre hlbšiu integráciu hospodárskej a menovej únie. Nemci  však ostávajú aj naďalej opatrní.

Kancelárka súhlasila s tým, že „Európska hospodárska a menová únia musí byť udržateľnejšia“. K spoločnému rozpočtu eurozóny, ktorý navrhuje Macron, sa však nevyjadrila.

Jej politická strana tiež jednoznačne odmietla návrh ministra financií EÚ.

Macron však neochvejne trvá na tom, že chce „integrovanejšiu eurozónu s vlastným rozpočtom“.

Neochota Nemecka

Francúzsky prezident rovnako upozornil na neochotu Nemecka uvoľniť viac finančných prostriedkov pre európske zámery.

Nemecký minister financií Olaf Scholz síce prisľúbil daňové úľavy a investície na domácej scéne, no neoznámil žiadne zvýšenie výdavkov určených pre celú Európu. Berlín je namiesto toho odhodlaný udržať svoj rozpočet vyvážený.

„Nemecko nemôže naďalej trvať na rozpočtovom a obchodnom prebytku, ktorý sa dosahuje na úkor iných,“ vyhlásil Macron.

Berlín čelí kritike za to, že si svoje financie prísne stráži a to aj napriek tomu, že podľa jeho predpokladov prekročia do roku 2022 daňové príjmy štátnej pokladnice sumu 63,3 miliardy eur.

„Konajte teraz!“

Macron naliehal na Merkelovú, aby sa usilovala o rýchlu a ráznu reformu Európskej únie.

„Nečakajte, konajte teraz,“ povedal a vyzval Nemecko, aby opustilo svoju politiku rozpočtových a obchodných prebytkov a podporilo reformy – aj na úkor vlastného rozpočtu.

V stávke je veľa. Francúzsko, Nemecko a Británia čelia priamej konfrontácii so svojim tradičným spojencom, Spojenými štátmi. Napätie v transatlantických vzťahoch nespôsobuje len iránska dohoda, ale aj Trumpovo rozhodnutie o clách na dovoz ocele a hliníka z Únie.

Únia požaduje u Svetovej obchodnej organizácie náhradu za americké clá na ocel a hliník

Európska únia požaduje kompenzáciu od USA za clá na dovoz ocele a hliníka, aj keď Washington tvrdí, že nepodliehajú pravidlám Svetovej obchodnej organizácie (WTO).