Merkelová najvplyvnejšou Európankou

Agentúra Harris Interactive sa pýtala obyvateľov EÚ na jednotlivé osobnosti politického života.

Európania považujú za najvplyvnejšiu osobnosť európskej politiky nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Myslia si to o nej obyvatelia Francúzska (38%), Španielska (30%) a rodného  Nemecka (29%). Na prvých priečkach sa jej meno objavilo aj v Taliansku (27%) a vo Veľkej Británii (10%). Oveľa jednoznačnejšej podpore teší Nemecko. Okrem toho, že ho takto vníma väčšina vlastných obyvateľov, nadpolovičnej podpore sa teší aj vo Francúzsku a Španielsku.

Druhým najvplyvnejším politikom je francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Verejnosť mu však vyjadrila oveľa nižšiu mieru podpory než nemeckej kancelárke. Pre ilustráciu, v domácom Francúzsku ho za najvplyvnejšieho lídra považuje len 18% respondentov, teda o 20% menej než Merkelovú. V ostatných krajinách získal ešte menšie percento odpovedí.

Treticu najvplyvnejších lídrov uzatvára Gordon Brown. Na druhej strane je britský premiér najvplyvnejšou európskou postavou v očiach Američanov. Myslí si to o ňom 23% obyvateľov USA. Merkelovú a Sarkozyho považuje za najvplyvnejších menej než 10%.

Prieskum sa zameral aj na personálne obsadenie postu stáleho predsedu Európskej rady, ktorý vytvorí Lisabonská zmluva. Verejnosť by na ňom najradšej videla bývalého britského premiéra Tonyho Blaira. Ďalším kandidátom by mohol byť bývalý španielsky premiér Felipe Gonzales, ktorého však okrem Španielov výrazne nepodporil žiadny iný národ.

Spomedzi lídrov strednej a východnej Európy sa v prieskume objavili len mená Václav Havel a Bronslaw Geremek. Mená československého disidenta a prezidenta a bývalého poľského ministra zahraničia a terajšieho europoslanca vyslovili respondenti v súvislosti s osobou možného stáleho predsedu Rady.

Súčasne však veľa Európanov podporuje názor, že v EÚ by post stáleho predsedu Rady nemal existovať. Myslí si to 46% Britov, 32% Nemcov, 21% Francúzov, 16% Španielov a 14% Talianov.

Výsledky výskumu agentúry Harris Interactive publikoval 4. apríla denník International Herald Tribune. Na otázky odpovedalo 6.489 respondentov vo veku 16-64 rokov. Podobne ako v predchádzajúcich prieskumoch, aj teraz agentúra zisťovala postoje obyvateľov Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie, Španielska, Talianska a USA.