Merkelová odmieta stavanie rastu pred reformy

Zdroj: Regierungonline/Denzel

Merkelová počas svojho dnešného vystúpenia v dolnej komore nemeckého parlamentu (Bundestag-u) vyhlásila, že znižovanie dlhu a podpora rastu sú dvojitým pilierom európskej politiky.

„Rast cez štrukturálne reformy je rozumný, dôležitý a nevyhnutný. Rast založený na pôžičkách nás len zatlačí späť na začiatok krízy, a preto by sme to nemali a ani neurobíme,“zdôraznila.

Od zvolenia nového socialistického prezidenta vo Francúzsku Françoisa Hollandea je Merkelová pod tlakom, aby menej trvala na úsporných opatreniach, ktoré sama nazýva liekom na krízu v eurozóne. Hollande pritom ešte počas svojej predvolebnej kampane avizoval, že bude žiadať úpravu fiškálnej zmluvy tak, aby do nej bola zakomponovaná doložka pre rast a zamestnanosť.

Merkelová opakovane upozornila, že k programom na zníženie dlhu a deficitu nie je alternatíva. Osobitne to podľa nej platí pre krajiny ako Grécko, ktoré musia vykonávať reformy, ak chcú udržateľne rásť.

Šéf sociálno-demokratickej frakcie Frank-Walter Steinmeier po prejave kancelárky poukázal, že Nemecko kríze dobre odoláva preto, lebo predchádzajúce vlády zaviedli viacero úsporných a rastových politík.

Prvé stretnutie nového francúzskeho lídra a nemeckej kancelárky bude preto pod drobnohľadom. Malo by sa uskutočniť budúci týždeň, keď Hollande vycestuje na svoju prvú oficiálnu zahraničnú cestu ako prezident.

(EurActiv/Reuters)