Merkelová podporila kandidatúru Manfreda Webera na post šéfa eurokomisie

Angela Merkelová a Manfred Weber. [EPA/Patrick Seeger]

V súvislosti s Weberom zaznievajú aj kritické hlasy, ktoré ho označujú za spojenca východoeurópskych autoritárskych lídrov typu Viktora Orbána.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová podporila svojho krajana Manfreda Webera ako potenciálneho kandidáta európskych ľudovcov na post budúceho predsedu Európskej komisie (EK). Informovali o tom vo štvrtok viaceré nemecké médiá, na ktoré sa odvolala agentúra Reuters.

46-ročný Weber je členom bavorskej Kresťanskosociálnej únie (CSU), ktorá je sesterskou stranou Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU). V súčasnosti je predsedom frakcie Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS) v Európskom parlamente.

Podľa agentúry Reuters by Merkelová ako líderka najľudnatejšej a najbohatšej krajiny Európskej únie mohla mať značný vplyv na výber kandidáta európskych ľudovcov na nového šéfa eurokomisie. Panuje pritom názor, že by v tejto funkcii rada videla zástupcu Nemecka.

Merkelová by chcela stoličku predsedu Európskej komisie pre Nemecko

Kancelárka Angela Merkelová sa zamerala na podporu nemeckého kandidáta na post predsedu Európskej komisie namiesto toho, aby pomohla Jensovi Weidmannovi  dostať sa na čelo Európskej centrálnej banky, informoval nemecký Handelsblatt.

Weber ako spojenec Orbána?

Podľa správ nemeckých médií Merkelová súhlasila s podporou Webera po tohtotýždňovom stretnutí v Berlíne s predsedom EPP Josephom Daulom. Týždenník Der Spiegel uviedol, že Weber v súčasnosti lobuje za svoju kandidatúru u ďalších členských strán EPP. V súvislosti s Weberom zaznievajú aj kritické hlasy, ktoré ho označujú za spojenca východoeurópskych autoritárskych lídrov typu Viktora Orbána, píše Reuters.

Ľudovci si lídra svojej kandidátky vyberú na novembrovom zjazde v Helsinkách. Medzi možnými favoritmi sa spomína aj hlavný vyjednávač Európskej únie pre otázky brexitu Michel Barnier.

V rámci konkurenčného politického tábora, Strany európskych socialistov (PES), sa medzi možnými kandidátmi spomína aj podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Kukan o Šefčovičovi: Je to odkaz, že sa nehodlá vrátiť na domácu politickú scénu

Pozitívne a ako snahu odpútať sa od slovenskej politiky vníma ohlásenú kandidatúru eurokomisára Maroša Šefčoviča, europoslanec Eduard Kukan (EĽS). Vrátiť sa ale bude musieť, pretože bude musieť viesť kandidátku Smeru-SD v eurovoľbách, pripomína.

Európsky parlament trvá na tom, aby veľké európske politické rodiny išli do eurovolieb v máji 2019 s jasnými volebnými lídrami na ich kandidátke.

Pre ich označenie sa vžil nemecký pojem “Spitzenkandidat”. Líder víťaznej politickej skupiny vo voľbách do europarlamentu by sa následne mal stať budúcim šéfom Európskej komisie a na tomto poste nahradiť súčasného predsedu Jeana-Clauda Junckera.

Český europoslanec Zahradil chce v eurovoľbách viesť kandidátku konzervatívcov

Častý kritik súčasného predsedu európskej exekutívy Jeana-Claudea Junckera chce v májových voľbách do Európskeho parlamentu viesť kandidátku Európskych kozervatívcov a reformistov. O post predsedu Komisie podľa vlastných slov sa zatiaľ neusiluje.