Merkelová pripúšťa zmenu zmlúv EÚ

Angela Merkelová a David Cameron, (zdroj. TASR)

„Je to o ťažkej práci, aby sme vytvorili nevyhnutné podmienky na zotrvanie Británie v EÚ,“ povedala Angela Merkelová vo svojom včerajšom rozhovore pre BBC. Dodala, že ak to bude skutočne nevyhnutné, tak únia musí zvážiť aj prehodnotenie svojich zakladajúcich zmlúv.

Britský premiér David Cameron chce pred konaním referenda o tzv. Brexite presadiť  reformy Európskej únie, ktoré zohľadnia dlhodobé požiadavky britských konzervatívcov.

Silný mandát získal vďaka májovým parlamentným voľbám, po ktorých jeho strana ovládla dolnú komoru parlamentu.

Konkrétny zoznam žiadostí londýnskej vlády zatiaľ nie je k dispozícií. Z predchádzajúcich premiérových vystúpení je zrejmé, že môže jednať o aj o obmedzenie voľného pohybu osôb.

Predstavitelia Konzervatívnej strany často kritizujú imigračnú politiku únie, presúvanie sa občanov za vidinou sociálnych výhod a prehlbujúcu sa integráciu.

Cameron s výzvou na zmenu niektorých politík navštívil niekoľko členských štátov EÚ. Následne sa v pondelok o Cameronových požiadavkách radila Angela Merkelová v Berlíne s francúzskym prezidentom Françoisom Hollandom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

„Angela Merkelová neurobí nič, čím by ohrozila základné princípy spoločného trhu EÚ,“ myslí si bývalý minister zahraničných vecí Nemecka Joschka Fischer. Podľa neho je predstava osobitného prístupu k Británii iluzórna. Pre kancelárku je prioritou číslo jeden hľadanie kompromisu s Gréckom.

Rozdielny prístup k týmto dvom krajinám naznačila aj kancelárka. „Osobne by som si veľmi želala zotrvanie Veľkej Británie v Európskej únii. […] V prípade Grécka však krajina musí vyvinúť nevyhnutnú snahu.“

Varovania odvšadiaľ

Pred vystúpením z únie varujú Londýn politici, odborníci aj veľké domáce firmy. „Ak si britská euroskeptická verejnosť a politické elity myslia, že to dobre zvládnu vďaka špeciálnemu anglo-americkému vzťahu, tak klamú samých seba,“ tvrdí Judy Dempseyová z think tanku Carnegie Europe.

Britskí výrobcovia združení vo zväze EEF (Engineering Employers’ Federation) a ostatní odporcovia referenda začali presadzovať jeho presunutie na rok 2016. Posun sa skorší termín si želá aj časť opozičnej Labour Party.

Medzi oponentov plebiscitu patria aj domáce ropné spoločnosti Shell a BP. Šéf BP Bob Dudley povedal, že ak sa pozrie na úlohu Európskej únie, tak odchod z nej vidí ako „vysoko nepravdepodobný“.