Merkelová sľubuje spoluprácu na stabilite eurozóny

Zdroj: TASR/AP Photo/Darko Bandic

„V rámci našich politických funkcií sme pracovali na zabezpečení stability eurozóny ako celku,“ uviedla nemecká kancelárka v prítomnosti francúzskeho prezidenta Françoisa Hollandea a predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa pred stretnutím s európskymi priemyselníkmi, aby diskutovali o posilnení rastu, zamestnnaosti a konkurencieschopnosti.

„Robili sme tak v uplynulých rokoch a tiež v uplynulých dňoch v súvislosti s Cyprom. Tiež tu chceme zaistiť, že euro ostane celkovo stabilné,“ pokračovala.

Cyperskí ministri sa snažili revidovať plán, ktorý cez víkend dohodla Euroskupina, po tom, čo vyvolal politickú protireakciu, oslabil euro a vyvolal tlak na globálnych akciových trhoch.

Chcú najmä zmierniť záťaž na sportieľov s vkladmi nižšími ako 100 tisíc eur. Podľa predbežného plánu by na ne mohli uvaliť daň vo výške 6,75 % napriek tomu, že mali byť plne zaručené.

V snahe o zvýraznenie pozitív a európskeho potenciálu Barroso dodal, že Európa má vôľu urobiť viac a lepšie.

„Má potenciál excelovať na globálnej úrovni. Má model spoločnosti, na ktorý môžeme byť hrdí a ktorý stojí za to, aby sa zachoval a modernizoval. Súčasne je natoľko skromná a priznáva, že mnohé veci možno napraviť a že môžeme napredovať a dokončiť veľkú časť našej práce,“ konštatoval a dodal, že treba nervy udržať na uzde a nasledovať nastavený kurz.

Barroso zdôraznil, že štrukturálne reformy, ktoré sú v plnom prúde, v kombinácii s úsilím ozdraviť verejné financie a cielenými investíciami do oblastí ako výskum, inovácie, vzdelávanie, zamestnanosť a infraštruktúra, sa oplatia.

(EurActiv/Reuters)